استخر های پیش ساخته ، هر آنچه باید بدانید!

مقدمه ای درمورد استخر های پیش ساخته:

افزایش جمعیت جهانی و تخریب و کاهش ذخائر و منابع طبیعی سبب گردیده است که بشر برای تامین غذای خود روشهای نوینی را ابداع نماید. یکی از این روش ها استفاده از سامانه های مدار بسته و استخر های پیش ساخته است.

امروزه روشهای نوینی در زمینه پرورش آبزیان ابداع شده است که در جایجای دنیا در حال بهره برداری و تکامل میباشند. سبکهایی مانند پرورش ماهی در قفس، پرورش در انواع سازه های غیر خاکی،پرورش متراکم و فوق متراکم و…

در بسیاری از مناطقی که پرورش ماهی به صورت سنتی میثر نیست پرورش آنها به صورت مداربسته میتواند شاکله ی موفقیت باشد. سیستم مدار بسته سیستمی است که در آن آب به طور مداوم در میان حوضچه هایی که برای پرورش ماهی ها تدارک دیده شده اند و واحد های تصفیه ی آب در گردش است. در این سیستم از طریق کنترل مداوم کیفیت آب میتوان در تمام طول سال تولید و پرورش موثر ماهی در فارم خود داشت.

در اینجا میخواهیم مزایا و معایب پرورش ماهی در استخرهای پیش ساخته گالوانیزه را مورد بررسی قرار دهیم تا چنانچه شما یکی از علاقه مندان احداث مزرعه بر پایه استخرهای پیش ساخته گالوانیزه هستید با آگاهی کامل و دید باز اقدام به تصمیم گیری نمایید. این روش یکی از موثر ترین شیوه های تولید به سبک متراکم بوده و امروزه در جهان طرفداران فراوانی دارد. در کشور ما نیز استفاده از استخرهای پیشساخته گالوانیزه با استقبال بی نظیری مواجه گردیده و مزرعه داران روز بروز گرایش بیشتری را نسبت به این نوع پرورش از خود نشان میدهند.

استخرهای پیش ساخته گالوانیزه

الف) مزایای فنی:

استخرهای پیش ساخته گالوانیزه را میتوان از ابعاد مختلف فنی مورد ارزیابی قرار داد. در این بحث ما به چند فاکتور که از اهمیت بالاتری برخوردار هستند اشاره میکنیم.

۱. استحکام بالا استخر های پیش ساخته.

این استخرها از یک استراکچر خارجی از جنس لوله های ضخیم و مستحکم گالوانیزه ساخته شده اند. این استراکچر خود از دو بخش کلاف خارجی و لوله های پشتیبان که در فضای بین کلاف بصورت عمودی قرار داده میشوند ساخته شده و یک سازه بسیار قوی را ایجاد میکند. همچنین برای محافظت از لایه عایق داخلی ورق گالوانیزه ای نیز بر روی کلاف و لوله های داخلی کشیده شده است. این سازه ها در مقابل تنش ها ، فشار های هیدرو استاتیک خوردگی و زنگ زدگی بشدت مقاوم بوده و از استحکام بسیار بالایی برخوردارند. مقایسه ی منصفانه این استخرها با استخر های بتنی به ما نشان میدهد که استخر های پیش ساخته نتنها از نظر استحکام ضعیف تر از استخر های بتنی نیستند بلکه در صورت وقوع آسیب احتمالی در دیواره ی آنها برطرف کردن این مشکل در استخر های پیش ساخته بسیار ساده تر است. این آسیب فرضی در وهله ی اول اصلا اتفاق نخواهد افتاد و این مسئله که یک ورق فولادی به طور تصادفی به گونه ای خراشیده شود که در آن ایجاد حفره و نشتی کند به شدت بعید است اما در صورت وقوع تنها کافیست ورق آسیب دیده را با یک قطعه ی نو با قیمتی بسیار پایین و سهولت بالا جایگزین کرد و ورق آسیب دیده نیز پس از ترمیم دوباره قابل استفاده خواهد بود در حالی که نشتی دیواره ی استخر بتنی که اتفاق چندان دور از ذهنی هم نیست در صورت وقوع میتواند برای کشاورز ایجاد هزینه ای نامعقول کرده و احتیاج به تزریق بتن برای ترمیم نشتی دارد که هزینه بر و دشوارتر از تعویض یه ورق با اتصالات پیچ و مهره ایست.

۲.سهولت در حمل و جابجایی ، نصب و مونتاژ.

یکی از ویژگی های بارز استخرهای پیشساخته گالوانیزه چند تکه بودن آن است. کلیه استخر ها از ۳ متری الی ۱۲ متری از قطعات سه متری ساخته میشوند. این قطعات سه متری توسط پیچ و مهره به هم متصل شده ومخازنی دایره ای و با قطر های تقریبی ۳ الی ۱۲ متر ایجاد میکنند. قطعات یاد شده سبک بوده و توسط نفر قابل حمل و نقل میباشند. همچنین میتوان تعداد زیادی از آنها را در یک انبار دپو نموده ویا توسط یک خودروی متوسط حمل کرد. سرعت مونتاژ این سازه ها بالاست و در طی ۱۵ دقیقه دو نفر میتوانند یک سازه را مونتاژ نمایند. برای مونتاژ اولیه سازه ها به تکنسین فنی نیاز نیست و بعضا دیده شده صاحبان مزرعه (حتی بانوان) قبل از اعزام تکنسین فنی از سوی شرکت، اقدام به بستن پیچ و مهره ها نموده و سازه را مونتاژ اولیه نموده اند! مقایسه ی این فرایند ساده با پروسه ی ساخت استخر های بتنی هیچ جای دفاعی برای سازه ی بتنی از این نظر باقی نمیگزارد.

ب) مزایای قانونی استخر های پیش ساخته:

همانطور که میدانید برای احداث سازه بتنی شما ملزم به اخذ مجوز از سازمان جهاد کشاورزی میباشید. در بسیاری موارد احداث استخر با مصالح ماندگار نیاز به تغییر کاربری دارد که عموما غیر ممکن و یا بشدت زمان بر و فرساینده است. در موارد دیگر میتوان به اجاره مکانهای دولتی مناسب آبزی پروری اشاره نمود. احداث سازه در املاک دولتی قانونا غیر مجاز یا غیر منطقیست چرا که پس از اتمام دوره قرارداد سازه ها در ملک موجر باقی میمانند. اما در کلیه موارد یاد شده نصب سازه های پیش ساخته مساله را کاملا حل میکند. ایجاد استخرهای پیش ساخته گالوانیزه نیاز به تغییر کاربری نداشته

و مجوز جهاد کشاورزی در این مورد خاص ملاک عمل نمی باشد. همچنین در قرارداد های مالک و مستاجر یا تعاملی با ارگانهای دولتی میتوان پس از اتمام قرار داد سازه ها را باز کرده و در جای دیگر مونتاژ نمود.

ج) مزایای تجاری استخر های پیش ساخته:

  • ۱. استخرهای پیش ساخته گالوانیزه در مقایسه با استخر های بتنی ارزانترند. برای ساخت یک استخر با ظرفیت مشابه استخرهای پیش ساخته ده متری از جنس بتن حتما باید از بتن مسلح استفاده نمود چرا که بتن معمولی امکان نگهداری آن حجم آب را ندارد. چنانچه بخواهیم از بتن عادی (غیر مسلح) استفاده کنیم باید قطر دیواره ها را ضخیم تر در نظر بگیریم که با قیمت امروز بتن در نهایت نسبت به سازه های پیش ساخته مقرون به صرفه نمی باشد. استفاده از استخرهای پیش ساخته گالوانیزه سهم بیشتری از سرمایه را در دست آبزی پرور باقی گذاشته که میتواند در تامین نهاده شامل غذای ماهی، بچه ماهی و غیره استفاده گردد.
  • ۲. سرعت نصب و راه اندازی استخرهای پیش ساخته نسبت به سایر استخرهای پرورش ماهی بسیار بیشتر است. در واقع زمان اصلی ساخت در محل کارگاههای شرکت صورت گرفته و فقط زمان نصب را باید در نظر گرفت. در اینصورت میتوان هدر رفت زمان ساخت را به نفع دوره پرورش صرفه جویی کرد. در هنگام استفاده از سازه های پیش ساخته مزرعه سریعتر احداث شده و به مرحله بهره برداری میرسد.
  • ۳. در سیستم های متراکم پرورش ماهی، در یک استخر ده متری پیش ساخته میتوان معادل یک هکتار استخر خاکی برداشت محصول داشت‌.

د) مزایای استخر های پیش ساخته از منظر پرورش ماهی :

یکی از مهمترین فاکتور های برتری استخرهای پیشساخته به سایر انواع استخرهای پرورش ماهی برتریهای آن در زمینه پرورش است.

  • 1. در این سازه ها، دسترسی آنی به کل ماهی ها، کنترل ماهی ها از لحاظ بیماری، فرایند سریع درمان، غذا دهی بهینه ، صرفه جویی در آب ، صید راحت و فوری و … را میتوان بعنوان از مزایای آن نام برد.
  • 2. سامانه های مدار بسته ای که تراکم بالایی دارند معمولا برای سود آوری بیشتر و به دست آوردن کیفیت بالاتر در جریان پرورش گونه های ارزشمند تر ماهی استفاده میشود مانند تولید خاویار، پرورش ماهی های مولد، نگهداری ماهی، برای انجام تحقیقات، تولید انبوه ماهی هایی مانند قزل آلا کپور و تیلاپیا با ریسک تلفات پایین تر، تولید انبوه ماهی های تزئینی و تولید ماهی زنده برای متقاضیان ماهی زنده در بازار.علی الخصوص پرورش ماهی های سردآبی به صورت متراکم در سیستم های مدار بسته میتواند با سود بسیار بالایی همراه باشد به طوری که کشور هایی که پیش زمینه ی چندانی در تولید ماهی نداشتند را نیز به تولید صنعتی ماهی در واحد های سرپوشیده ی مداربسته علاقه مند ساخته است تا بتوانند با تولید انبوه و صادرات ماهی به کشور های دیگر برای کشور خود درامد زایی و ارز آوری کنند. کشور های اتحادیه ی اروپا مانند آلمان و انگلستان از این دست کشور ها هستند.
  • 3. سیستم مدار بسته به تولید کنندگان این امکان را داده که با کنترل دقیق ماهی ای را وارد بازار کنند و به دست مشتری برسانند که کاملا عاری از هرگونه بیماری و عامل بیماری زا باشد.

رفرنس ها :

http://www.fao.org/3/i4626e/i4626e.pdf

موضوعات مرتبط :

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09114646386 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دسته بندی ها

موضوعات پیشنهادی

پربازدیدترین مطالب

فهرست