قفس های دریایی پرورش ماهی ، روشی متفاوت!

قفس پرورش ماهی

قفس دریایی چیست؟

پرورش ماهی در قفس یکی بهترین روش های پرورش ماهی در محیط های طبیعی مانند استخر های خاکی ، رودخانه ، برکه ، و دریاست.سیستم پرورش در قفس تشکیل شده از کلنی های ماهی حبس شده در میان محفظه های تور کشی شده درون آب است و به این طریقه ماهی ها را در زیست بوم طبیعی خودشان پرورش میدهند.

در سیستم پرورش در قفس ما از منابع آبی موجود در طبیعت اطراف استفاده میکنیم اما ماهی های در قفس ها یا در سبد هایی قرار دارند که به آب این امکان را میدهد که از درونشان عبور کند و فضولات و آلودگی های اطراف ماهی را با خود ببرد.

اولین قفس های به این صورت در اوخر قرن نوزدهم در جنوب شرقی آسیا مشاهده شدند. این قفس ها از چوب و نی خیزران ساخته شده بودند. بعدا در حدود سالهای 1950 از مواد صنعتی برای ساخت این قفس ها ساخته شد.

پیش از هر چیز لازم است مجوز و اجازه نامه ی سازمان های ذیربط را برای احداث این فارم ها دریافت کنیم

در ادامه موارد مهمی که برای ورود به این کار باید بدانید لیست شده اند و درباره ی هرکدام توضیحاتی داده شده است.

1- انتخاب محیط

2- ابعاد

3- اسکلت قفس و تور ها

4- پرورش یک دسته

5- غذا و مدیریت غذا

6- مدیریت قفس

1) انتخاب محیط

از آنجایی که ما از موهبت سه نوع منبع آبی مختلف برخورداریم انتخاب های متعددی برای ما وجود دارد. سه نوع آب منبع آبی عبارتند از آب دریا ، آب شیرین و منابعی از ترکیب این دو که آب لبشور نامیده میشود را در اختیار داریم. برای همین در انتخاب بهترین مکان برای راه اندازی این تاسیسات بسته به محل زندگی شما ممکن است گزینه های متعددی در اختیار داشته باشید. محلی که انتخاب میکنید باید به راحتی برای شما قابل دسترسی باشد. جایی که بتوانید یک انبار کوچک و یک اتاقک نگهبانی برای یک نگهبان و یا کارگران بسازید. اگرچه عده ای هستند که بدون حضور نگهبان استخر های خود را در محل نصب رها میکنند و گاهی به آن سر میزنند. این کار ریسک سرقت شدن ماهی ها را به شدت افزایش میدهد.

ترکیبات شیمیایی آب مورد استفاده باید با جزئیات بررسی و مطالعه شود. اطلاعاتی مانند مقدار اکسیژن محلول ، دما ، مقدار شوری ، امواج و تغییرات آب ، رشد و تکثیر جلبک ها در اطراف و… باید پیش از شروع هرگونه قعالیت در آب بررسی و ثبت شوند.

عمق دقیق آب باید اندازه گیری شده و در طی زمان مناسب ثبت شود تا بعدا بتوان در هنگام قراردهی قفس ها در آب و جایدهی آنها از این اطلاعات استفاده کرد.

2) ابعاد :

طراحی قفس ماهی تنها پس از بررسی کامل محیط میسر میگردد و انتخاب نادرست مواد اولیه ، اندازه و یا طراحی نادرست و یا نا هماهنگ با محیط میتواند موجب مرگ و میر در میان ماهی ها شود بهترین اندازه برای نگه داری ماهیان در قفس ابعاد 6 در 4 در 2 متر است. این واحد را میتوان با هر نوع توری مجهر کرد و در آن بچه ماهی پرورش داد.

3) انواع اسکلت قفس و تور:

قفس میتوان در هر ابعاد و شکلی بسته به نیاز و شکل محیط ساخته شود.

قفس را میتوان از جنس هر ماده ی جامد محکمی ساخت که به سادگی زنگ نزند و وزن تور ها و ماهی ها را تحمل کند.

بسیاری از مواد برای ساخت این قفس ها قابل استفاده اند. موادی مانند لوله های جی.ال ،پی.وی سی ، بامبو ، تیوپ های مکعبی و …

مواد مختلفی را میتوان از بازار تهیه کرد که برای ساخت اسکلت این قفس ها مناسبند. برای مثال اچ.دی.پی.ای و پی.وی.سی گرانترند اما فصل های کاری متعددی قابل استفاده اند.

جی.ال طول عمر کوتاه تری نسبت به موادی که در بالا اشاره شد در آب شور و آب ترکیبی شور و شیرین دارد اما در آب شیرین سالها عمر میکند.

در حال حاضر تور های نایلونی به طور گسترده به عنوان تور در داخل این قفس ها مورد استفاده قرار میگیرند. آنها از نظر اقتصادی بصرفه اند ، فشار زیادی را تحمل میکنند و در صورت نصب صحیح میتوانند تا سالها استفاده شوند.

تور های نایلونی بسیار سبکند و برای اینکه آنها را در آب صاف نگه دارند به آنها وزنه وصل میکنند. دو لایه تور در این استخر ها به کار میرود که یکی لایه ی بیرونی و دیگری لایه ی درونی نامیده میشود. میان این دو لایه 35 سانتی متر باید فاصله باشد و این فاصله با در تمامی سطوح قفس وجود داشته باشد ( دیواره ها ، سقف و کف ).

4) چگونه بچه ماهی پرورش دهیم؟

اینکه چقدر بچه ماهی در هر قفس بریزیم بستگی به انواع مختلف ماهی های و بچه ماهی مورد استفاده دارد. مقدار پیشنهادی ما بین 20 تا چهل کیلوگرم است. کیفیت بچه ماهی و غذای ماهی مورد استفاده تفاوت مهمی در رشد و ضریب مرگ و میر ماهی ها ایجاد میکند.

5) غذا و مدیریت غذا:

نوع غذا کاملا بر اساس نوع ماهی ایست که برای پرورش انتخاب کرده اید. انواع غذاهای رایج شامل ماهی تازه یا یخ زده ، برگ های سبز و پلت های خشک شناور شونده بر روی آب.

تغذیه میتواند از طریق ظروف غذا انجام شود اگرچه تغذیه ی ماهی ها در آبی که جریان دارد و مواج است سخت است برای همین ما مجبوریم تور های پرورش را در سطوح جانبی قفس تا چند اینچ بالاتر از سطح آب در هنگام غذا دادن به ماهی ها عایق کنیم تا از بیرون آمدن غذا از تور ها جلوگیری شود.

سیستم های اتوماتیک غذاده با قابلیت تنظیم مقدر غذای آزاد شده و تعداد وعده ها میتواند برای رساندن مقدار غذای مناسب به ماهی ها در زمان مناسب و بدون هدر رفت غذا استفاده شود. غذادادن به ماهی ها در زمان مناسب و در هنگام نیازشان میتواند سرعت رشدشان را افزایش دهد.

6) مدیریت قفس:

مدیریت قفس یکی از مراحل مهم در این روش است. تمیز کردن به موقع تور ها میتواند برای رشد سالم بچه ماهی ها بسیار مفید باشد.

تمیز کردن تور ها باید هفته ای یکبار برای جلوگیری از رشد جلبک ها بر روی تور استفاده شود. تمیز کردن تور ها باعث میشود آب در قفس ها راحت تر جریان یابد و مواد معدنی مورد نیاز ماهی ها بهتر تامین شود.

توصیه میشود سطح قفس ها را با توری ضد پرنده بپوشانید تا ماهی هایتان از حمله ی پرندگان ماهیخوار در امان باشند.

حواستان به حضور لاک پشت ها در اطراف قفس هایتان باشد چرا که لاک پشتان میتوانند با آرواره های قوی خود به تور ها آسیب برسانند.

در نهایت:

پرورش ماهی در قفس دریایی یکی از متفاوت ترین روش های پرورش است. در کنار مزایایی که برای آن بر شمردیم باید اضافه کنیم که این روش پرورش به اندازه روش های دیگر قابل اعتماد نیست. خطر سرقت، خطر سرایت بیماری های مختلف از طریق آب آزاد در میان ماهی ها، خطر سوراخ شدن تور و فرار ماهی ها و همچنین وارد شدن پسمانده غذا، فضولات و باقی مانده دارو هایی که ممکن است برای ضد عفونی استفاده کنید به آب آزاد و آلوده کردن آن همه و همه جزو نقاط ضعف این سیستم محسوب میشوند.

از جمله شرکت های بزرگی که تاکنون به دلیل شیوع بیماری در میان ماهی های مورد پرورش در قفس ضرری هنگفت متحمل شده است کمپانی MOWI است که با شیوع بیماری در میان ماهی های سالمون خود ابتدا سعی در فروش غیر قانونی آنها کرد و پس از فاش کردن این موضوع به وسیله دیدبان های محیط زیست که با شرکت MOWI به علت ایجاد آلودگی زیست محیطی مشکل داشتند مجبور به پرداخت غرامت به دادگاه علاوه بر از دست دادن ماهی های خود شد.

ref:

http://www.fao.org/3/t8598e/t8598e05.htm#4.5%20pen%20and%20cage%20culture

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09114646386 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دسته بندی ها

موضوعات پیشنهادی

پربازدیدترین مطالب

فهرست