ماهی گرمابی آب شیرین ، نکات اولیه پرورش

در دسته بندی ماهی ها، طبقه بندی گرمابی-سردابی و آب شور-آب شیرین در امر پرورش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به عدم دسترسی بسیاری از نقاط به یک منبع با ثبات آب شور که معمولا آب دریا و اقیانوس است در مقایسه به سهولت دسترسی بالای آب شیرین از منابعی مانند چشمه ها، رودخانه ها، آب انبار ها و برکه ها، و چاه ها این نوشتار پرورش ماهیان گرمابی آب شیرین را بررسی کرده و اطلاعات اولیه ی مربوط به پرورش آنها را عنوان میکند.

پرورش ماهی های گرمابی آب شیرین

هدف از دخالت انسان در روند رشد و تکثیر طبیعی ماهی ها در نهایت کاهش ضریب مرگ و میر در میان بچه ماهی هاییست که در هر دوره متولد میشوند چرا که نیاز فزاینده ی بشر به مواد غذایی دیگر قابل تامین با روند رشد طبیعی ماهی ها در زیستگاه های طبیعیشان نیست. از بین تعداد بسیار زیاد تخم ماهی که در هر دوره توسط ماهی مولد گذاشته میشوند بسیاری از آنها ممکن است هرگز متولد نشده و یا نتوانند به سن مورد نظر برای بهره برداری انسانها برسند و افزایش شکار آنها نیز منجر به انقراض گونه میشود. لاجرم انسان مجبور به پرورش ماهی برای تامین نیاز بازار به پروتئین دریایی، بدون آسیب زدن به محیط زیست اطراف خود است. در این میان ماهی های گرمابی از آنجایی که سهم مهمی از بازار تولیدات جهانی را بخود اختصاص میدهند در میان پرورش دهندگان از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

انتخاب گونه ی مورد نظر

برخی گونه های ماهی گرمابی آب شیرین در تمامی نقاط دنیا توسط کشاورزان پرورش داده میشوند. اینکه این گونه های پرورشی چرا از میان گونه های دیگر ماهی های گرمابی آب شیرین که به طور طبیعی در آب های این منطقه زیست کرده و یا میتوانند در شرایط اقلیمی آن زندگی کنند انتخاب میشوند به موارد متعددی بستگی دارد. بسیاری از گونه های ماهی قابل پرورش در یک اقلیم توسط کشاورزان امتحان و به صورت تجربی از میان گونه های دیگر انتخاب شده اند. ماهی انتخاب شده باید بتواند شرایط مصنوعی پرورشی را تحمل کرده و در آن بتواند به زیست و تولید مثل بپردازد.

این مسائل در کنار امکان تکثیر آسان آنها در استخرهای پرورش، کم هزینه بودن فرایند پرورش و مقاومت گونه در مقابل شرایط نا به سامان احتمالی همه و همه بر روی این انتخاب تاثیر گذارند. در انتخاب گونه به مواردی نظیر اینکه ماهی انتخابی شما قبلا هم در آن منطقه به صورت موفقیت آمیز پرورش داده شده باشد و بچه ماهی آن در رودخانه ها و یا سواحل نزدیک به وفور موجود باشد دقت کنید.

شرایط اولیه پرورش ماهی گرمابی آب شیرین

پس از انتخاب گونه ی مورد نظر برای پرورش باید شرایط مورد نیاز برای پرورش آنها را فراهم کنید. مهم ترین شرایط برای پرورش ماهی گرمابی در سیستم های متراکم که از استخرهای پیش ساخته به عنوان محیط پرورش ماهی استفاده میکنند یک منبع آب باثبات با دمای مناسب است. در صورتی که از روش های دیگر برای پرورش ماهی بهره میگیرید و یا میخواهید استخر پیش ساخته ی خود را در فضای باز نصب کنید، آب و هوای محیط و شرایط اقلیمی نیز برای شما اهمیت پیدا میکنند. شما نمیتوانید در محیط های سرد اقدام به پرورش ماهی گرمابی کنید، مگر آنکه راهی برای تامین آب گرم تازه در تمام مدت داشته باشید همانطوری که در ایالات متحده ی آمریکا در ایالت آیداهو کشاورزان از چشمه های آبی که بعلت فعالیت آتشفشانی در تمامی طول سال گرم هستند برای پرورش تیلاپیا در سرمای زمستان استفاده میکنند.

اما از آنجایی که استخرهای پیش ساخته قابل نصب در محیط های سرپوشیده هستند مسئله ی تامین حرارت برای کشاورز به این روش نیز قابل حل است. علاوه بر تامین دما و آب مناسب شما نیاز به فضای کافی احداث واحد پرورش ماهی خود دارید. اگر روش پرورش شما سیستم متراکم مدار بسته است شما نیاز به یک منبع برق نیز برای تامین برق پمپ های هوادهی و دیگر تجهیزات خود دارید. دمای مناسب، آب، فضا و برق مهم ترین چالش های اولیه ی شما برای پرورش ماهی گرمابی هستند.

نکات کاربردی پرورش ماهی گرمابی آب شیرین

اگر تمامی شرایط فوق برای شما فراهم است (تاسیسات، آب سالم و ماهی مناسب) شما به صورت بلقوه توانایی شروع به انجام فرایند پرورش را دارید اما پیچیدگی های دیگری نیز وجود دارند که بر روی نتیجه ی کار شما تاثیر گزار خواهند بود.

کیفیت آب ماهی گرمابی آب شیرین

اولین و مهم ترین مسئله تامین کیفیت آب است. گرما به خودی خود به دلایل مختلفی کیفیت آب را کاهش میدهد. میزان انحلال پذیری آب در دمای بالاتر کاهش میابد و منجر به افت اکسیژن میگردد و در مقابل از آنجایی که سرعت فعالیت باکتری های تجزیه کننده ی مواد آلی نیتروژن دار با افزایش دما افزایش میابد مقدار آمونیاک آب بسیار سریع تر افزایش میابد. ماهی های گرمابی پرطرفدار در میان پرورش دهندگان معمولا مقاومتی بالاتری نسبت به ماهیان سردابی دارند اما در مقابل به علت دمای بالاتر آب بیشتر در معرض خطر آلودگی آب هستند.

به علاوه بسیاری از بیماری های واگیر دار در مناطق گرم شیوع بیشتری دارند ( در مقابل این مسئله البته باید اشاره کرد که سیستم ایمنی بدن ماهی های گرمابی نیز در گرما بهتر عمل میکند اما برخی از بیماری های واگیر به سادگی از این سد عبور میکنند). موارد دیگری مانند pH ، نیتریت و نیترات آب نیز میتوانند تعیین کننده باشند. گوش به زنگ علائم آلودگی آب و یا شیوع بیماری در میان ماهیان خود باشید و مداوما کیفیت آب را کنترل کنید!

به خاطر داشته باشید که اگر استخر شما پوشش گیاهی سنگینی درون خود دارد و سیستم تهویه و اکسیژن رسانی مناسبی برای آن تعبیه نکرده اید و در یک ظهر آفتابی آب شما سطح اکسیژن مطلوبی را از خود نشان میدهد احتمالا ماهی های استخر شما در طول شب از کمبود اکسیژن مفرط رنج میبرند چرا که همان گیاهان در طول شب شروع به آزاد کردن دی اکسید کربن و مصرف اکسیژن میکنند پس تهویه ی آب را فراموش نکنید.

گردش آب صحیح

گردش آب صحیح را ایجاد کنید. در استخرهای پیش ساخته ی آبزیبان به علت فرم مدور و قرارداشتن خروجی اصلی در مرکز کف استخر این گردش آب به طور خودکار ایجام میشود. این امر به تمیز ماندن استخر کمک به سزایی میکند چرا که ضایعات جامد معلق در آب به وسیله ی این جریان به سمت خروجی مرکزی رانده شده و آب تمیز تر باقی میماند. در کنار این مسئله برخی ماهی ها از شنا کردن در آب هایی که جریان شدیدی دارند نیز لذت میبرند پس شدت جریان آب را به فراخور نیاز ماهی خود از خفیف تا شدید انتخاب کنید.

اگر میخواهید گیاه و یا ماهی دیگری را نیز در آب استخر خود پرورش دهید آن را با دقت انتخاب کنید. گیاه انتخابی نباید برای ماهی سمی بوده و یا حالت و تراکم بوته های آن به گونه ای باشد که ماهی در میان آنها گیر کند. ماهی های انتخاب شده نیز نباید رقیب غذایی بوده، در یک سطح ارتفاع از آب زندگی کرده و اختلاف سایز بیش از حد داشته باشند. مسئله ی اختلاف اندازه حتی در پرورش یک گونه به تنهایی نیز میتواند مشکل ساز شود.

نور مناسب

یکی از موارد دیگری که میتواند هم بر روی رشد ماهی و هم کیفیت آب تاثیر گذار باشد نور آفتاب است. در صورت وجود پوشش گیاهی در آب استخر شما نورگیر بودن میتواند در طول روز سطح اکسیژن آب شمارا افزایش دهد. در مقبل برخی ماهی ها ممکن در معرض نور مستقیم خورشید کاهش رشد داشته باشند. به خاطر داشته باشید که برای اینکه ماهی شما رشد خوبی داشته باشد باید در شرایط مطلوب خود زیست کند پس آنها را خوشحال نگهدارید! درمورد رفتار آنها نسبت به نور تحقیق کنید و اگر لازم بود برای آنها یک توری سایه بان یا یک پوشش گیاهی که ایجاد سایه در قسمتی از آب کند تعبیه کنید.

و در نهایت به وزن ماهی ای که میخواهید کار خود را با آن شروع کنید دقت کنید. بسیاری از ماهیان هرچقدر رشد بیشتری میکنند سرعت رشدشان نیز افزایش میابد و با خرید ماهی پیش پروار در آغاز کار میتوانید سرعت رسیدن استخر ماهیتان را به مرحله ی سود آوری افزایش دهید.

ref:

http://www.fao.org/3/t8389e/T8389E00.htm

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09114646386 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دسته بندی ها

موضوعات پیشنهادی

پربازدیدترین مطالب

فهرست