میگو و پرورش آن ، آمار ها و دستورالعمل های اولیه

تقریبا 95 % میگوی مورد استفاده در دنیا در مزارع رشد میکند و صنعت پرورش میگو در سطح جهانی یک صنعتی میلیون دلاریست چرا که میگو یک غذا دریایی پرطرفدار بوده و به سادگی حتی در محیط های خانگی و در هر مقیاس قابل پرورش دادن است. برای پرورش میگو میتوان از استخرهای خاکی یا استخرهای پیش ساخته ی دایره ای استفاده کرد و به دلایل بسیاری که تعدادی از آنها در ادامه توضیح داده خواهد شد پرورش آنها در استخرهای پیش ساخته ی دایره ای بهینه تر و آسان تر است.

انتخاب میگو مناسب

قدم اول برای اقدام به پرورش میگو انتخاب نوع میگوی مناسب برای شماست. اگر در نزدیکی دریا هستید میگوهای آب شور میتوانند برای شما گزینه ی مناسبی باشند. اگر از آب چاه یا چشمه استفاده میکنید نژادهای متنوعی از میگوهای آب شیرین برای تکثیر وجود دارند که میتوانید بسته به نوع استخر ، غذای در دسترس ، آب و هوا و غیره از بین آنها مناسب ترین را انتخاب کنید. همانطور که اشاره شد تنوع انتخاب بسیار بالایی در پرورش میگو برای آبزی پرور وجود دارد.

آزمایش کیفیت آب

قدم بعدی آزمایش کیفیت آب است. نمونه ی آب را برای پیدا کردن هرگونه عنصر سمی ، مواد شیمیایی حل شده در آب و عوامل بیماری زا آزمایش کنید. میگوها نسبت به بسیاری از آبزیان دیگر گونه های مقاوم تری به شمار میروند ولی در نهایت آنان نیز در مقابل برخی آلودگی های شمیایی و میکروبی حساسیت نشان میدهند.از آنجایی که در استخرهای پیش ساخته ی دایره ای سیستم مدار بسته مورد استفاده است کنترل کیفیت آب و مواد محلول در آن به سادگی و بدون اشکال انجام میگیرد و پرورش میگو در این استخر ها از این نظر تقریبا بدون ریسک است.در استخر های پیش ساخته ی دایره ای حتی جهت گردش و دمای آب قابل تنظیم است.

آب مورد استفاده برای پرورش میگو حداقل پس از هربار تغذیه ی آنها نیاز با هوادهی دارد.برای هوادهی میگو ها روش های مختلفی وجود دارد.فرایند هوادهی در استخر های پیش ساخته بسیار ساده تر و بهینه تر است چرا که حجم آب مورد استفاده کم تر بوده و میتوان آن را تصفیه کرد.آبی که مقدار آلودگی محلول در آن کمتر باشد توانایی انحلال اکسیژن بالاتری دارد.

تغذیه میگو ها

میگو ها باید دو بار در روز تغذیه کنند.برای تغذیه ی آنها میتوان از پلت یا انواع برند های تجاری موجود غذای میگو استفاده کرد.همچنین اگر آب مورد استفاده ی شما به صورت اکولوژیک بالانس شده است میگو ها میتوانند از جلبک ، انواع لارو ها و پلانکتون های موجود در آب تغذیه کنند.تغذیه آبزیان به طور کلی در سیستم مدار بسته بسیار بهینه تر است چرا که حجم آب مورد استفاده کمتر بوده و هدر رفت غذا پایین تر است همچنین میتوان در چرخه ی تصفیه ی آب ضایعات جامد موجود در آب را جدا کرده و حتی به عنوان مکمل غذایی دوباره از آن استفاده کرد.

خروجی آب مخصوص

استخر پرورش میگو سیستمی تحت عنوان توالت استخر میگو دارد که با خروجی مرکزی خیلی موثر تر فضولات جامد را خارج کرده و قابل جمع آوری میکند.همچنین به علت خروج کاملتر و جمع آوری راحت تر ضایعات برای محیط زیست آسیب کمتری دارند.

شکل و عمق استخر

عمق میانگین آب در استخر ها 85 سانتی متر است. همه ی استخر ها باید طوری راه اندازی شوند که مدار گردش آبی یکنواختی به دور خروجی مرکزی داشته باشند. استخر های دایره ای شکل برای دفع ضایعات جامد آب بهترند. میتواند حرارت آب را با به وجود آوردن حالت گلخانه ای در حوض تنظیم کنید. برای به وجود آوردن این شرایط باید روی استخر را با بک پوشش پلاستیکی دو لایه پوشانده و برای تامین اکسیژن آب یک حفره در آن در نظر بگیرید و دستگاه هواده را روی آن نصب کنید.بعد از فیلتر های سخت میتوانید از بایوفیلتر ها استفاده کرده و آب خروجی آنها را به استخر بازگردانید.

تولید کامل میگو از تولد تا رسیدن به وزن فروش 150 روز به طور میانگین طول میکشد.استفاده از مخازن بزرگ و کمتر نسبت به مخازن کوچکتر و بیشتر باعث کاهش هزینه های تولید میشود.

پرورش میگو در سیستم های مدار بسته

آلودگی محیطی کمتر و کم شدن احتمال ابتلا به بیماری.توان کنترل شرایط محیطی در سیستم های سرپوشیده به شما این امکان را میدهد که در تمام طول سال میگو تولید کنید.اگر تکثیر را نیز به فعالیت خود اضافه کنید سود آوری سیستم شما به شدت افزایش میابد.هرچه فیلتر ها و سیستم های هواده شما بهتر باشند شما میتوانید مقدار بیشتری میگو در فضای تحت اختیارتان پرورش دهید و بیشتر سود کنید.

یک تور پوششی بر روی استخر ها استفاده میشود تا جلوی وارد شدن آلودگی محیطی به استخر را بگیرد و از مقدار تبخیر آب بکاهد.همیچنین این کار جلوی تابش مستقیم خورشید را به آب میگیرد و مانع از کشته شدن گیاهان تک سلولی موجود در آب که میگو از آنا تغذیه میکند میشود.

یک نکته مهم

برخی از گونه های مهاجم میگو ممکن است به هم نوع خواری روی بیاورند.این عارضه مخصوصا در زمان پوست اندازی آنان تشدید میشود.برای پیشگیری از این اتفاق باید سطوحی در اختیار آنان به عنوان پناهگاه قرار دهید تا هرکدام فضایی شخصی در اختیار داشته باشند.ثابت شده است که انجام این کار باعث افزایش تولید نهایی استخر میشود.

همزیستی میگو با جلبک ها و تک سلولی ها

استفاده از موج مصنوعی و جلبک مصنوعی به باعث کاهش استرس میگو و شبیه سازی بهتر محیط طبیعی برای آنها میشود.ژاپنی ها در سیستم های پرورش میگوی خود با رعایت نکاتی از این دست موفق شدند قند و پروتئین موجود در گوشت میگو را افزایش داده و طعم آن را بهبود بخشند.میکروب هایی برای بهبود رشد میگو در استخر آن استفاده میشود.آنها به سه دسته ی عمده ی باکتری های نیرات ساز ، جلبک های میکروسکوپی اتوتروف و جلبک های میکروسکوپی هتروتروف تقسیم میشوند.باکتری های نیترات ساز به دو گروه باکتری های نیتریت ساز و باکتری های نیترات ساز تقسیم میشوند.کار این دو مکمل یکدیگر است.باکتری نیتریت ساز آمونیاک را به نیتریت تجزیه میکند و باکتری نیترات ساز نیتریت را به نیترات تجزیه میکند.

جلبک های اتوتروف از نیترات ساخته شده در فرایند قبلی در جریان فوتو سنتز خود استفاده میکنند همچنین در مرحله ی لاروال و انگشت قدی میتوانند غذای خوبی برای میگو باشند.آنها سرعت رشد و تکثیر بالایی دارند.سیلیکات موجود در دیواره ی سلولی آنها برای تولید اسکلت خارجی توسط میگو استفاده میشود.

همچنین چگالی جلبک های تک سلولی در جریان رشدشان افزایش میابد و جلوی عبور قسمتی از نور خورشید را به داخل آب میگیرند.این سایه ی ایجاد شده رشد میگو را به دلایل نامعلوم افزایش میدهد آزمایشات نشان داده حضور برخی از انواع دیاتومه ها در آب تولید میگو را افزایش میدهد اما اینکه دقیقا چرا این اتفاق میفتد همچنان برای انسان مجهول است.باکتری های هتروتروف از آمونیاک و نیترات به عنوان منابع زیستی خود استفاده میکند.

سرعت تکثیر و سوخت و ساز آنها از باکتری های نیترات ساز بسیار بیشتر است.این باکتری ها مقدار زیادی آنزیم های برون ریز ترشح میکنند.آنزیم هایی مانند لیپاز ،پروتئاز و کربوهیدرولاز که توسط میگو در آب جذب شده و میزان هضم و جذب غذا و میزان غذا خوردن آنها را افزایش میدهد. وجود این باکتری ها در آب میدان رشد را از باکتری های بیماری زا گرفته و باعث میشود احتمال ابتلا به بیماری در میگو ها پایین بیاید.

ref:

https://www.intechopen.com/books/biological-resources-of-water/closed-aquaculture-system-zero-water-discharge-for-shrimp-and-prawn-farming-in-indonesia

Ray2012IntensiveShrimpChapBFTBook.pdf

https://www.researchgate.net/profile/Peter_Van_Wyk/publication/322602967_DESIGNING_EFFICIENT_INDOOR_SHRIMP_PRODUCTION_SYSTEMS_A_BIOECONOMIC_APPROACH/links/5a62382b0f7e9b6b8fd5c0b5/DESIGNING-EFFICIENT-INDOOR-SHRIMP-PRODUCTION-SYSTEMS-A-BIOECONOMIC-APPROACH.pdf?origin=publication_detailhttps://www.researchgate.net/profile/Peter_Van_Wyk/publication/322602967_DESIGNING_EFFICIENT_INDOOR_SHRIMP_PRODUCTION_SYSTEMS_A_BIOECONOMIC_APPROACH/links/5a62382b0f7e9b6b8fd5c0b5/DESIGNING-EFFICIENT-INDOOR-SHRIMP-PRODUCTION-SYSTEMS-A-BIOECONOMIC-APPROACH.pdf?origin=publication_detail

موضوعات مرتبط :

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09114646386 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست