مقالات عمومی

پرورش ماهی در استخر ذخیره آب

بدون دیدگاه
زمان مطالعه : 2 دقیقه

در حال حاضر با توجه به کمبود ها و کاهش ذخایر آبی و آلودگی آب های سطحی استفاده از استخر ها پیش ساخته و اقدام به تولید متراکم تبدیل به امری رایج و پر سود شده است.

استفاده از این استخر های دو منظوره یکی از راهکار های تولید آبزیان با حداقل مصرف منابع میباشد که هر خانواده ای با داشتن زمین و منبع آبی توانایی پرورش ماهی را خواهند داشت.

نکته ی حائز اهمیت این است که استفاده ی همزمان استخر های پیش ساخته آبزیبان به عنوان ذخیره آب کشاورزی و استخر پرورش ماهی نیاز به مصرف آب اضافی ندارد برای همین از منابع و تاسیسات موجود میتوان به بهترین نحو استفاده کرد.

همچنین تجربه نشان داده تولید ماهی با روش تولید متراکم میتواند سوددهی خوبی داشته باشد. از مزایای این روش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- آبی که از خروجی استخر خارج میشود سرشار از املاح بوده و باعث افزایش تولیدات کشاورزی و باغ میشود.

2- استفاده از استخر های پیش ساخته به خاطر حالت گرد و جریان آبی که ایجاد میکند باعث حذف فضولات از آب ماهی شده و آنها را به صورت خودکار به سمت خروجی هدایت میکند.

3- پرورش ماهی در این استخر های ذخیره ی آب موجب میشود تا آب غنی از کود باشد که این موضوع باعث کاهش هزینه های کشاورزی میشود و مشکلات زیست محیطی را به طور قابل توجهی کاهش میدهد.

4- آبزی پروری درمیان مشاغل تولید مواد غذایی خام شاخه ی فعالیت سود آوری محسوب میشود. این فعالیت موازی به کشاورز این امکان را میدهد تا علاوه بر استفاده ی دوباره از آب مصرفی خود در دو فعالیت تجاری و صرفه جویی در منابع مصرفی خود و بهره مند شدن از کود و املاح مفید برای فعالیت کشاورزی خود به صورت رایگان، درامد قابل توجهی از فروش ماهی به دست آورد.

5- فعالیت بسیاری از کشاورزان فصلیست. داشتن یک کسب و کار چهار فصل میتواند در کنار کار کشاورزی بسیار مفید باشد. شما میتوانید در فصل گرما ماهی گرمابی و در فصل سرما ماهی سردابی پرورش دهید و درامدی غیر فصلی داشته باشید.

تنها مسئله مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که مبادا ضد عفونی کننده های مورد استفاده در بخش پرورش ماهی باعث آسیب محصولات کشاورزی شما و کود های محلول در آب قسمت کشاورزی باعث مسمومیت ماهی های شما گردند.

برای حل این مسائل برای استخر و ماهی ها از ضد عفونی کننده هایی که سمیت پایین دارند استفاده کرده و در قسمت کشاورزی نیز مراقب نفوذ مازاد کود های شیمیایی کشاورزی به آب های زیرزمینی و منابع آب مورد استفاده در پرورش ماهی های استخر باشید.

آبزیبان در راستای ترویج آموزش آبزی پروری به کسانی که قصد شروع کار را دارند مشاوره و خدمات مناسبی را ارائه میدهد.

برچسب ها

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09114646386 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست