استخر پیش ساخته و اهمیت استفاده از آن

استخر پیش ساخته

مقدمه ای بر پرورش ماهی در استخر های پیش ساخته:

“نوشتار زیر تاریخچه ی آبزی پروری را از چاله های آب بند تا استخر پیش ساخته، از پیش از میلاد تا به امروز مختصرا بررسی میکند”

acuaculture history

پروتئین دریافت شده از گوشت آبزیان همواره در جیره غذایی بشر ارزشمند بوده. زمان دقیق نقطه شروع آبزی پروری همچنان در میان تاریخ دانان محل اختلاف است. اما شواهدی که امروزه در دست داریم این عدد را 4000 سال پیش از میلاد مسیح تخمین میزند.

رفته رفته با توجه به شدت گرفتن بحران غذا در جهان استفاده از حداکثر ظرفیت تولید منابع غذایی دریایی مهم تر و مهم تر میشود. اما طبیعتا راه حل پر کردن این خلاء شکار بیرویه ماهی های آب های آزاد و آب بند ها نیست. هم اکنون نیز عده ی بیشماری از آنها در معرض انقراض قرار دارند.

یک تلاش با ارزش

آبزی پروری چاره ای بود که بشر برای جلوگیری از انقراض گونه های خوراکی و افزایش تولید آنها متعاقب تقاضای بازار اندیشید. اما جمعیت انسان ها بیشتر شد، تا جایی که دیگر برداشت 3 تن ماهی از یک هکتار استخر خاکی صرفه خود را از دست داد.

بشر امروز به بحران های جدیدی برخورده است. آب و زمین! آیا این میتواند انتهای استفاده بشر از پروتئین ماهی های پرورشی باشد؟ مسلما نه. آیا روش قدیمی قابل ادامه است؟ مسلما نه …

پس چاره چیست؟

علاوه بر جمعیت فاکتور دیگری که در نوع بشر رشد روز افزون داشته فناوریست. فناوری شیلات امروزه به کمک ما آمده است تا به ما گزینه ای معرفی کند تا با حفظ آب و زمین تولیدات شیلاتی خود را افزایش دهیم. استخر های پیش ساخته و سیستم مدار بسته و نیمه مدار بسته هدیه ی فناوری به نوع بشر بود. پیش تر از این در استخر های خاکی ما پرورش غیر متراکم ماهی را تجربه کردیم. با استفاده از استخر های بتنی پرورش نیمه متراکم باعث شد باز هم بتوانیم با مصرف میزان کمتری آب و زمین ماهی بیشتری تولید کنیم.

اما با ظهور پدیده ای به نام استخر های پیش ساخته دریچه ای جدید بروی دنیای آبزی پروری گشوده شد. امروزه در استخر های پیش ساخته میتوان به کشت متراکم، فوق متراکم و فرامتراکم دست زد. این سازه ها با توانایی تجهیز بالا و درصد تعویض آب پایین میتوانند با بهره وری حداکثری از زمین شما مقدار زیادی ماهی را در خود نگهدارند. به علاوه هزینه پرورش ماهی در این سازه ها از احداث هر نوع استخر پرورش ماهی دیگر پایین تر است.

هر استخر پیش ساخته قطر 10 میتر میتواند معادل یک استخر خاکی یک هکتاری محصول نهایی داشته باشد. فرم دایره ای این استخر های با ایجاد گردش دورانی آب درون خود میتوانند جریان آب مورد نیاز برای برخی ماهی ها مانند قزل آلا را تامین کند و با ایجاد یک جریان همرفت هم لایه های حرارتی آب را از بین برده و هم فضولات و پس مانده های غذا را به سمت خروجی مرکزی هدایت کند.

:تفاوت میان انواع استخر های پیش ساخته

استخر های پیش ساخته در ویژگی های اصلی خود یکسان هستند. یک دایره با قطر دلخواه که بتواند فشار هیدرو استاتیک آب درون خود را مهار کند و خروجی آب آن از طریق لوله هایی که درون یک کف سازی بتنی در زیر آن قرار دارد مهار کنند. اما این استخر ها تفاوت هایی نیز بسته به استفاده ی مورد نظر شما از استخرتان دارند.

قطر و ارتفاع سازه ها:

یکی از این تفاوت ها قطر سازه شماست. قطر های زیر 6 متر استخر های پیش ساخته معمولا برای مصارف تحقیقاتی استفاده میشود. همچنین از این سازه ها میتوان برای مصارف تفریحی یا آب درمانی استفاده کرد. قطر بهینه برای پرورش ماهی به نسبت هزینه های راه اندازی و آورده ی مالی سازه ها قطر 6 متر به بالاست که شامل قطر های 8، 10 و 12 هستند. به خاطر داشته باشید برخی هزینه های احداث این استخر ها ثابت هستند. این بدین معناست که برداشت ماهی در حجم بالاتر از این سازه ها هرچه بیشتر باشد مقدار بیشتری از هزینه های ثابت را سر شکن میکند. ارتفاع این سازه ها نیز میتواند متغیر باشد و اثر مشابهی بر روی نتیجه گیری نهایی دارد. هرچه عمق آب سازه شما بیشتر باشد بالطبع مقدار برداشت نهایی شما از استخر به دلیل حجم آبگیری بالاتر، بیشتر خواهد بود.

عایق داخلی استخر های پیش ساخته:

این یکی از تفاوت های مهمیست که استخر های پیش ساخته را از یکدیگر سوا میکند. دلیل آن نیز متغیر بودن انواع ماهی هاییست که میتوانید در استخر هایی با عایق بندی متفاوت پرورش دهید. اگر تا به اینجا مقاله را دنبال کرده اید و حالا فکر یک سرمایه گذاری در پس ذهنتان جوانه زده، از اینجا به بعد را به دقت بخوانید!

استخر های پیش ساخته ژئوممبران:

استخر پیش ساخته ژئو

رایج ترین نوع عایق بندی استخر های پیش ساخته. ژئوممبران از جنس نوعی پلاستیک مقاوم در برابر فشار و کشیدگیست. انواعی از آن که در سازه های مرغوب استفاده میشوند خاصیت ضد اشعه فرا بنفش نیز دارند و در زیر نور خورشید آسیب نمی بینند. ورق ژئوممبران بر روی سطح داخلی استخر پیش ساخته ی شما اتو میشود و بدین ترتیب آنرا عایق میکند. ورق ژئوممبران تنها در صورتی که با جسمی تیز به آن ضربه وارد شود آسیب میبیند. این مقاومت آنرا به عایقی پر طرفدار و پر استفاده در میان سازندگان سازه های پیش ساخته مبدل کرده.

این عایق برای پرورش ماهی هایی که غذای خود را از سطح و بدنه ی آب دریافت میکنند مناسب است. مانند کپورماهیان و قزل آلا. اما خط اتوی ژئوممبران برای ماهی هایی که غذای خود را از کف استخر برمیدارند (مانند ماهیان خاویاری) ایجاد مزاحمت میکنند. حالا آیا این مسئله ماهیان خاویاری را در استخر های پیش ساخته غیر قابل پرورش میکند؟

استخر های پیش ساخته فایبر گلس:

استخر پیش ساخته فایبر

خوب! خوب! خوب! یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت! عایق دیگری که در ساخت استخر های پیش ساخته استفاده میشود عایق فایبر گلس است. ویژگی این عایق سطح صیقلی آن، عدم نیاز به نصب در محل پروژه و مقاومت بالای آن است. طبیعتا داشتن سطح تماما صیقلی به ما امکان پرورش ماهی خاویاری و هر ماهی دیگری که دهان اینفریور داشته باشد را در این سازه ها به ما میدهد. پرورش ماهیانی مانند ماهی های خاویاری علاوه بر سود اقتصادی به احیای این گونه ی آسیب دیده از شکار بی رویه کمک میکند.

استفاده از این عایق در استخر های پیش ساخته برای اولین بار توسط شرکت آبزیبان انجام گرفت که بخشی از افتخارات ما در خدمت گذاری به جامعه آبزی پروری محسوب میشود. از مزایای دیگر استفاده از این عایق بندی جمع نشدن پسمانده غذا و فضولات در محل خطوط اتو در عایق ژئوممبران است. همانطور که گفتیم این عایق بندی معمولا برای پرورش ماهی خاویاری استفاده میشود و در پرورش ماهی خاویاری داشتن بستر غذایی تمیز اهمیت به شدت بالایی دارد.

جمع بندی:

امروزه سرعت رشد پیشرفت تکنولوژی روز بروز بر بهینگی صنایع مختلف و گزینه های ما میافزاید. فناوری آبزی پروری نیز از این قاعده مستثنی نیست.فناوری های بسیاری امروزه در جهان توسط کشور های قطب شیلات جهان استفاده میشوند که جایشان در ایران عزیزمان خالیست. کشوری که سرشار از منابع بالقوه بخصوص در زمینه بهره وری شیلات و منابع طبیعیست. استخر های پیش ساخته و شایع شدن استفاده از آنها در مقابل روش های سنتی مانند استخر های خاکی و بتنی شروع این راه طولانی هستند. امید است تا بتوانیم با استفاده از تکنولوژی روز دنیا این استعداد نهفته ی کلان را به بهره وری برسانیم.

منابع استفاده شده:

https://ec.europa.eu/fisheries/cfp/aquaculture/aquaculture_methods/history_en

https://www.worldwildlife.org/threats/overfishing#:~:text=Decades%20of%20destructive%20fishing%20has,tens%20of%20millions%20of%20sharks.

https://www.alimentarium.org/en/knowledge/history-aquaculture#:~:text=Aquaculture%20consists%20in%20farming%20aquatic,1000%20years%20earlier%20in%20China.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید

4.4/5 - (23 امتیاز)

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09114646386 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دسته بندی ها

Language

No available translations found

موضوعات پیشنهادی

پربازدیدترین مطالب

فهرست
شرکت آبزیبان از سرتاسر کشور نماینده می‌پذیرد!با ما تماس بگیرید.