شیلات آینده دار!

اخبار شیلات جهان پرورش ماهی ماهی خاورخاوریازی

شیلات از تمام تجارت های مرتبط به ارزاق و غذا سریع تر رشد کرده است. آیا شیلات آینده ی صنایع ارزاق است؟

فروش پروتئین دریایی در جهان هم اکنون یک تجارت 250 هزار میلیارد دلاریست. همچنان که درخواست بازار و مردم برای استفاده از پروتئین آبی بیشتر میشود، به جای افزایش شکار بی رویه ماهیان های پرطرفدار غذایی امروزه پرورش آنها به جای شکار بیرویه آنها رواج فوق العاده زیاده یافته است!

پرورش ماهی در ایران

پرورش ماهی در ایران به علت 4 فصل بودن کشور عزیزمان پتانسیل بسیار بالایی دارد. هم به علت داشتن شرایط دمایی مختلف در سر تا سر آن به پرورش انواع ماهی های پرورشی کمک میکند. همچنین با توجه به بی ثباتی بازار منابع دیگر پروتئین مردم به پروتین های دریایی روی خواهد آورد. بدین ترتیب شیلات ممکن است آینده تغذیه ایران هم باشد. همچنین گونه های بومی ماهی ایران در گذشته آسیب خیلی شدیدی بر اثر شکار بی رویه شکار بیرویه دیده اند.

اتفاقی که میتواند منجر به آسیب خزانه ژنتیکی گونه، مورد نظر شود. به طور مثال تاس ماهی دریای خزر یا همان ماهی خاویاری دریای شمال ایران تقریبا بر اثر شکار بیرویه از بین رفته و منقرض شده است در حالی که خاویار آن، خاویار “بلوگا” معروف ترین و گران قیمت ترین خاویار دنیاست. یا صید شدید ماهی های کولی در گیلان به شدت به جمعیت و خزانه ی ژنتیکی آنها لطمه زده است.

با افرایش پرورش ماهی در ایران، به خصوص گونه هایی مانند ماهی خاویاری و پرورش آنها به صورت مصنوعی در استخر به ما کمک میکند تا جمعیت آسیب دیده ی این موجود مهم در حال انقراض را حفظ کنیم.

استخر های پیش ساخته کار پرورش ماهی را برای مردم بسیار راحت ساخته و انواع ماهی ها را میتواند در آن پرورش داد. از قزل آلا که یک ماهی سردابی است گرفته تا کپور که یک ماهی گرمابی است تا میگو و سایر آبزیان آب شور و شیرین.

منبع:

www.was.org

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید

5/5 - (1 امتیاز)

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09114646386 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دسته بندی ها

Language

No available translations found

موضوعات پیشنهادی

پربازدیدترین مطالب

فهرست
شرکت آبزیبان از سرتاسر کشور نماینده می‌پذیرد!با ما تماس بگیرید.