استخر فایبرگلاس ، نگاهی کلی

استخر فایبرگلاس :

استخرهای پیش ساخته در انواع ابعاد و اعماق مختلف وجود دارند اما بزرگترین وجه تمایز میان سازه‌ها را میتوان جنس بدنه و عایق داخلی آنها دانست. آبزیبان علاوه بر استخرهای ژئوممبران که در میان استخرهای پیش ساخته داخل کشور متداول‌تر هستند اقدام به تولید استخرهای پیش ساخته با عایق فایبرگلاس نیز نموده است. استخر پیش ساخته فایبرگلاس می‌تواند با توجه به مزایای خاص خود گزینه مناسبی برای شما آبزی پرور عزیز باشد. در این متن به تفصیل درمورد خصوصیات این نوع سازه صحبت خواهیم کرد.

 

استخر فایبرگلاس ، یک مقدمه کوتاه:

استخر پیش ساخته فایبرگلاس نوعی از سازه‌های پیش ساخته است که عایق بندی آن بجای ژئوممبران با استفاده از فایبرگلاس انجام می‌شود. مانند تمام سازه‌های پیش ساخته آبزیبان این استخرها از ورق‌های فولاد گالوانیزه که بر روی اسکلتی از لوله‌های فولادی سوار شده ساخته شده‌اند. این سازه بر روی یک نوع کف سازی بتونی مستقر می‌شود که حاوی انشعابات خروجی آب استخر در درون خود است. عایق استخر پیش ساخته فایبرگلاس نوعی کامپوزیت است که از الیاف پشم شیشه به عنوان ماده تقویت کننده و از مواد پلیمری خاص به عنوان ماده زمینه‌ای استفاده می‌کند. فایبرگلاس بسته به رزینی که در ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند مقاومت بسیار بالایی در مقابل دما و خوردگی داشته باشد. الیاف پشم شیشه‌ای که در ساخت پوشش داخلی استخر فایبرگلاس استفاده می‌شود حالت کشسانی دارند که باعث می‌شود وقتی این الیاف عمود بر جهت فشار آب قرار می‌گیرد مقاومت بسیار بالایی در برابر آن ایجاد کند. همچنین برای افزایش مقاومت این لایه میتوان این الیاف را در جهات مختلف بر روی یکدیگر قرار داد و بر مقاومت این لایه پوششی افزود. پس از افزودن الیاف به این مخلوط، هاردنر اضافه می‌شود. هاردنر باعث می‌شود که فایبرگلاس شروع به گرفتن و سخت شدن کند. در نهایت حباب گیری و چربی زدایی انجام شده و لایه گلاسنر به آن اضافه میشود که سطح لایه را شیشه‌ای می‌کند.  

 

ماهی در استخر فایبر گلاس

 

خواص فایبرگلاس در خدمت آبزی پروری:

گفتیم فایبرگلاس به خودی خود خواص منحصر به فردی دارد که آن را برای کارهای مختلفی از جمله عایق بندی در موارد مختلف، صنایعی مانند کشتی سازی و… مناسب می‌سازد. اما در آبزی پروری چطور؟ بیایید ساخت استخر پیش ساخته را از زاویه دید یک تولید کننده بررسی کنیم. در آغاز آنچه اهمیت دارد مهندسی سازه است. مهندسی سیالاتی که بر سازه اعمال می‌شود باید به گونه‌ای باشد که سازه فشار هیدرواستاتیک آب را تحمل کند. به همین دلیل در سازه‌های بزرگ از فلز برای ساخت بدنه استفاده می‌شود. حالا، این محدودیت باعث می‌شود ما مجبور به استفاده از فلز برای مهار آب باشیم؛ متریالی که در مجاورت آب آسیب می‌بیند. راه حل این موضوع استفاده از مواد عایق است. لایه عایق اول که مستقیما بر روی فولاد قرار می‌گیرد روی است. این لایه اصطلاحا پوشش گالوانیک نامیده می‌شود. این لایه علاوه بر اینکه از خوردگی استخر به وسیله املاح آب و زنگ زدن آن جلوگیری می‌کند جلوی بروز خوردگی گالوانیک را نیز در سازه می‌گیرد. خوردگی گالوانیک به وضعیتی می‌گویند که در آن دو فلز با تفاضل الکترونگاتیویته بالا در مجاورت یکدیگر قرار میگیرند. در این صورت فلزی که بار مثبت دارد به آرامی دچار خوردگی می‌شود. این وضعیت در صورت گالوانیزه نبودن فلزات استخر، در محلی که پیچ‌های سازه قرار دارند اتفاق می‌افتد. اما لایه داخلی که مداوما با آب در تماس است به محافظت بیشتری نیاز دارد. لایه دوم عایق اینجا اهمیت خود را نشان می‌دهد. لایه عایق ثانویه باید علاوه بر عدم تراوایی در مقابل نور خورشید مقاوم باشد، بتواند با تحمل قسمتی از فشار آب از بار اسکلت سازه بکاهد، صاف و صیقلی باشد، بهداشتی باشد و نسبت به خوردگی، کشش و فشار مقاوم باشد.

عایق‌های مورد استفاده عمومی ژئوممبران و ژئودکاموند هستند که تا حدودی تمامی این خواص را پوشش می‌دهند اما بیایید این مواد را با فایبرگلاس مقایسه کنیم. فایبرگلاس یک لایه ساختاریست و قسمت زیادی از وزن آب را تحمل می‌کند. فایبرگلاس مقاومت بسیار بالاتری در مقابل خوردگی و آفتاب در مقایسه با ژئوممبران دارد. از طرف دیگر فایبرگلاس به علت استفاده از الیاف پشم شیشه مقاومت بسیار بالایی در مقابل فشار مقایسه ژئوممبران دارد. اگر الیاف را به صورت عمود بر هم در چند لایه بر روی سازه قرار دهید این مقاومت چندین برابر افزایش می‌یابد.

هزینه‌ها و مسائل مالی:

ساخت استخر فایبرگلاس اگرچه از استخرهای بتونی و خاکی ارزان‌تر تمام می‌شود اما قیمت استخر فایبرگلاس از قیمت استخر ژئوممبران گران‌تر است. پاسخ این سوال  بهداشتی‌تر بودن و عمر بالاتر فایبرگلاس است. استخر فایبرگلاس معمولا در مواردی کاربرد دارد که بهداشت مایع درون استخر اهمیت ویژه‌ای داشته باشد چرا که صیقلی بودن درون استخر به مواد معلق اجازه رخنه کردن در دیواره افزودن به باکتری‌های استخر را نمی‌دهد. در استخر فایبرگلاس پرورش ماهی آبزیبان به علت استفاده از اسکلت خارجی و تحمل وزن آب توسط آن نیازی به استفاده بیش از حد از فایبرگلاس نیست. شرکت آبزیبان اولین و تنها شرکتی در ایران است که استخر فایبرگلاس با قطرهای 10 و 12 و 14 تا عمق دو متر را به بازار عرضه نموده است.

قیمت مواد اولیه و در نتیجه قیمت استخر پیش ساخته فایبرگلاس از قیمت استخر ژئوممبران بیشتر است اما همچنان با هزینه احداث استخر بتونی و خاکی فاصله زیادی دارد. ساخت استخر فایبرگلاس علاوه بر هزینه پایین‌تر زمان کمتری نیز مصرف می‌کند. اختلاف قیمت استخر فایبرگلاس و استخر ژئوممبران ممکن است شما را به این فکر بیاندازد که اصلا چه دلیلی برای استفاده از این نوع سازه وجود دارد؟ ژئوممبران بر روی دیواره و کف استخر شما اتو می‌شود. این مسئله باعث می‌شود با وجود اینکه سطح ژئوممبران کاملا صیقلی و صاف است اما در نقاطی که خط اتو قرار می‌گیرد اختلاف سطح ایجاد شود. اگرچه این مقدار اختلاف سطح نسبت به سطح داخلی استخرهای خاکی و بتونی قابل چشم پوشیست اما به هر حال این خطوط اتو ناگزیر ایجاد می‌شوند. سطح داخلی استخر فایبرگلاس اما کاملا صیقلی است. این مسئله در استفاده از استخر فایبرگلاس پرورش ماهی اهمیت پیدا می‌کند. در این استخرها باید تلاش کنید تا بستر کف استخر را کاملا تمیز نگه دارید و انباشت آلودگی را در آب به حداقل برسانید.

روی هم رفته قیمت استخر فایبرگلاس برای کسی که بخواهد از مزایای استفاده از آن بهره مند شود نباید دلسرد کننده باشد چرا که قطعا با استفاده از استخر پیش ساخته فایبرگلاس به تفاوت آن با سازه‌های دیگر پی خواهد برد. از مزایای دیگر این سازه این است که مراحل ساخت استخر فایبرگلاس در خود کارخانه عایق بندی انجام خواهد شد و سازه آماده به نصب و استفاده خواهد بود.

 

استخر پیش ساخته فایبر 3

ویژگی‌های استخر فایبرگلاس:

ساخت استخر فایبرگلاس و ساخت استخر ژئوممبران یک تفاوت اساسی در مراحل آغازین دارند و آن این است که لایه عایق استخر پیش ساخته فایبرگلاس در خود کارخانه بر روی آن ساخته می‌شود. لایه پوششی این سازه‌ها فایبرگلاس است. همانطور که توضیح دادیم فایبرگلاس از رزین‌های پلیمری خاص و الیاف پشم شیشه ساخته می‌شود. رزین سطح داخلی سازه را می‌پوشاند و الیاف پشم شیشه نیز در درون رزین در جهتی قرار می‌گیرند فشار آب عمود بر آنها باشد. در نهایت سازه فایبرگلاس به محل مزرعه منتقل می‌شود. از آنجایی که خود سازه در کارخانه روکش شده است تنها کف استخر در محل نصب با فایبرگلاس روکش شده و سازه آماده استفاده می‌گردد.

از ویژگی‌های بسیار مهم فایبرگلاس مقاومت بسیار زیاد در مقابل شوری آب است. شوری آب بالا حتی استیل ضد زنگ را نیز از بین می‌برد اما فایبرگلاس کاملا نسبت به آن مقاوم است. این مسئله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که نیاز به استفاده از آب شور برای پرورش ماهی باشد. در نواحی جنوبی ایران که در مجاورت دریا قرار دارد آبزی پروران می‌توانند با استفاده از آب دریا اقدام به پرورش انواع ماهی‌های دریایی و میگوهای مختلف بنمایند بدون این که دچار مشکل شوند. این مسئله در مورد آب لب شور شمال کشور نیز صدق می‌کند.

مقاومت در برابر نور خورشید هم از ویژگی‌های مهم فایبرگلاس است. این موضوع در کنار مقاومت بالا در مقابل شوری این سازه‌ها را کاملا برای پرورش ماهی و سایر آبزیان در جنوب مناسب می‌کند.

 

استخر پیش ساخته فایبر 2

 

استخر فایبرگلاس آبزیبان ، سفر آفرینش:

استخر فایبرگلاس پرورش ماهی نماد شرکت آبزیبان است چرا که با افتخار اولین شرکتی هستیم که در این ابعاد سازه پیش ساخته  فایبرگلاس تولید می‌کنیم. ساخت استخر فایبرگلاس برای بسیاری از تولید کنندگان چالش برانگیز است چرا که فایبرگلاس در صورتی که بر روی یک شاسی بسیار محکم سوار نشود به علت فشار آب وارده ترک می‌خورد. سازه‌های آبزیبان برای مهار این فشار از استکل خارجی بر روی سازه استفاده می‌کنند. این اسکلت از لوله‌های فولادی تشکیل شده است..

 اما چرا فایبرگلاس؟ ساخت استخر فایبرگلاس یکی از پروژه‌های ضروری در زمان خود به شمار می‌رفت. گونه‌هایی از ماهی هستند که اصطلاحا از دهان تحتانی برخوردارند و باید از بستر کف آب برای تغذیه کردن استفاده کنند. از میان این ماهی‌ها میتوان به ماهی خاویاری اشاره کرد. این ماهی‌ها برای اینکه به خوبی تغذیه کنند نیاز به سفره غذایی پاکیزه دارند و اگر ناهمواری و خلل و فرجی در سطح بستر وجود داشته باشد با آلوده شدن فضای درون این شیارها بستر غذایی ماهی نیز آلوده شده و در تغذیه او اختلال ایجاد می‌شود. از آنجایی که خط اتوی ژئوممبران که در ساخت استخر ژئوممبران به ناچار در بستر آن ایجاد می‌شود واجد این شرایط است نیاز بود که سازه‌ها با استفاده از یک عایق صیقلی پوشیده شوند. بدین صورت بود که پروژه استخر فایبرگلاس پرورش ماهی آغاز شد!

گونه دیگری که در استخر فایبرگلاس پرورش داده می‌شود میگو است. پرورش میگو یکی از سود آور ترین آبزیان قابل پرورش حال حاضر است. پرورش دهنده میگو هم گزینه فروش داخلی میگو را دارد و هم می‌تواند به راحتی اقدام به صادرات آن کند. همسایگان شمالی و جنوبی ما همواره خریدار میگوی پرورشی ایران هستند. میگو نیز از بستر استخر تغذیه می‌کند و به همین دلیل به استخر فایبرگلاس برای پرورش آن نیاز است. در هر متر مکعب استخر پیش ساخته فایبرگلاس می‌توان بین 10 الی 12 کیلو گرم میگو پرورش داد.

علاوه بر ماهی‌هایی که دهان تحتانی دارند آبزیان دیگر نیز می‌توانند از استخر فایبرگلاس بهره ببرند. دلیل این مسئله بهداشت بالای این استخرهاست. زمانی که آمونیاک، پسماند غذا و فضولات در استخر زیاد باشد نمی‌توان تراکم پرورش را از حد مشخصی بیشتر کرد. در استخرهای پیش ساخته بطور کلی و فارغ از نوع عایق دایره‌ای بودن شکل سازه و قرار داشتن خروجی در مرکز دایره باعث ایجاد یک جریان گردابی همرفت در استخر می‌شود. این جریان آب به صورت خودکار استخر را تمیز می‌کند و ذرات معلق را به بیرون از استخر هدایت می‌کند. در استخرهای فایبر گلس از آنجایی که سطح داخلی کاملا صیقلی است این خود-پالایی با سرعت و شدت بیشتری انجام می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود که ماهی شما وضعیت سلامت بهتری داشته باشد، بیشتر غذا بخورد و استخر شما نیز تراکم پذیری بیشتری داشته باشد. روی هم رفته می‌توان گفت استخر پیش ساخته فایبرگلاس می‌تواند برای تولید هر نوع آبزی کاملا مناسب باشد و کیفیت آن بر روی نتیجه کار شما قطعا تاثیر گذار خواهد بود.

مسئله دیگر نظافت استخر است. بطور کلی نظافت استخرهای پیش ساخته از استخرهای بتنی بسیار ساده‌تر است اما نظافت استخرهای فایبر گلس حتی از استخر های ژئوممبران نیز ساده‌تر است چرا که سطح کاملا صیقلی دارد.

 

استخر پیش ساخته فایبر 1

 

و در نهایت استخر فایبرگلاس پرورش ماهی برای پرورش تمامی آبزییان کاربرد دارد و اگر به دنبال افزایش راندمان و تمیزتر نگه داشتن آب هستنید انتخاب مناسبی برای شما هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخر پیش ساخته فایبرگلاس و یا استخر پیش ساخته ژئوممبران کلیک کنید.

موضوعات مرتبط :

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید

4.2/5 - (80 امتیاز)

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09114646386 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

5 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • زهرا مهریار
  28 ژوئن 2021 5:27 ب.ظ

  عالی

  پاسخ
 • سید جلیل لطیفی
  24 سپتامبر 2021 9:56 ب.ظ

  عالی بود

  پاسخ
 • 👌🏼👍🏻

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر ، در مقایسه دو استخر از نظر هزینه نسبت به کارکرد به نظر شما استخر فایبر گلاس به صرفه تره یا استخر ژئوممبران ؟

  پاسخ
  • درود بر شما.
   کارکردهاشون متفاوته. استخر ژئوممبران برای پرورش ماهیان قزل آلا و کپور استفاده میشه و استخر فایبرگلاس برای پرورش ماهی خاویاری و میگو. هزینه هرکدوم از استخرها با توجه به سود گونه پرورشی نسبت به کاردکردشون مناسبه.
   برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا اسم و شماره تلفنتون رو این زیر درج کنید تا باهاتون تماس بگیریم.
   پی‌نوشت: اطلاعات درج شده در کامنت های سایت نمایش داده نمی شوند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دسته بندی ها

Language

No available translations found

موضوعات پیشنهادی

پربازدیدترین مطالب

فهرست
شرکت آبزیبان از سرتاسر کشور نماینده می‌پذیرد!با ما تماس بگیرید.