استخرهای پیش ساخته دست دوم

استخر فایبرگلاس آبزیبان

پیش گفتار

استخر پیش ساخته، مخزن عایق بندی شده قابل اتصال و انفصالیست که برای نگهداری مایعات از آن استفاده می‌شود. این سازه بر روی یک بستر مناسب قرار گرفته و می‌توان از آن بسته به نوع و اندازه، برای پرورش آبزی، شنا، مخزن نگهداری مواد شیمیایی و… استفاده کرد. استخر پیش ساخته پرورش ماهی برای اولین بار درب خرید و فروش استخر پیش ساخته دست دوم را به روی خریداران و استفاده کنندگان باز کرده است. شما به عنوان پرورش دهنده ممکن است بخواهید کار پرورش را با استخرهای پیش ساخته دسته دوم شروع کنید. برای داشتن یک شروع مناسب، نیاز است که ابتدا آشنایی لازم را با استخر پیش ساخته و اجزای آن داشته باشید.

لایه عایق:

استخر پیش ساخته دارای یک لایه عایق داخلی (inner lanner) است که می‌تواند از جنس فایبرگلاس یا ژئوممبران باشد. عایق ژئوممبران به طور معمول در میان آبزی پروران پراستفاده تر است چرا از یک سو قیمت پایین‌تر و از سوی دیگر سازگاری قابل قبولی با اکثر گونه‌های پرورشی دارد. در استخرهای ژئوممبران می‌توان اقدام به پرورش گونه‌های پر طرفداری مانند کپور ماهیان، قزل آلا و تیلاپیا نمود. ژئوممبران به صورت ورق‌های لوله شده وجود دارد که در محل نصب سازه به کمک یک اتوی مخصوص بر روی سازه نصب می‌شود. ژئوممبران مقاومت بالایی در برابر فشار هیدرواستاتیک آب دارد و نوع درجه یک آن در برابر پوسیدگی ناشی از تابش اشعه خورشید مقاوم است.

یکی از نکات جالبی که به طور کلی در مورد لایه‌های عایق داخلی در استخرهای پیش ساخته وجود دارد این است که عایق داخلی نقش مهمی در مهار نیروی وزن آب وارده بر سازه دارد. این بدان معناست که استفاده از عایق با کیفیت و مقاوم عمر سازه را افزایش می‌دهد و مانع از شکم دادن آن می‌شود. عایق مناسب برای پوشاندن سطح داخلی یک سازه پیش ساخته علاوه بر عدم تراوایی، صیقلی بودن، بهداشتی بودن و مقاومت در برابر خوردگی و اشعه فرابنفش باید تعادل مناسبی میان استحکام و الاستیسیته داشته باشد. از دیگر مواد عایقی که این خواص را دارد فایبرگلاس است. فایبرگلاس نوعی کامپوزیت است که از الیاف پشم شیشه، رزین و مواد شیمیایی دیگر تشکیل شده. فایبرگلاس در محل تولید سازه به آن اضافه می‌شود و مثل ژئوممبران در محل پروژه نصب نمی‌شود. فایبرگلاس مقاومت مناسبی در برابر فشار آب دارد و الیاف آن به علت الاستیسیته مناسب هنگامی که در جهت فشار وزن آب قرار میگیرند به مهار آن کمک می‌کنند. البته فایبرگلاس اگر نسبت به فشار آب به مقدار مناسبی استفاده نشود ممکن است ترک بخورد و آسیب ببیند.

از دلایلی که سازه‌های فایبرگلاس در ایران تنها در ابعاد پایین تولید می‌شوند این است که مهندسی سازه‌های اکثر تولید کنندگان تاب آوری لازم برای استفاده از عایق فایبرگلاس را ندارد. این مسئله در سازه‌های آبزیبان به علت وجود اسکلت خارجی فولادی کاملا حل شده است و سازه‌های فایبرگلاس آبزیبان در قطرهای بالا نیز در اختیار استفاده کنندگان قرار گرفته است. سوال مهمی که در ارتباط با سازه‌های فایبر گلاس وجود دارد این است که با توجه به اینکه هزینه تمام شده سازه‌های فایبرگلاس از ژئوممبران بیشتر است اصلا چرا باید از آنها استفاده کرد؟ سازه‌های فایبرگلاس به دلیل اینکه سطح داخلی کاملا صیقلی دارند استاندارد بهداشتی بالایی را به ارمغان می‌آورند. چرا که خلل و فرجی که آلودگی و میکروب‌ها بتوانند در آن نفوذ کنند در سطح داخلی‌شان وجود ندارد. این ویژگی در هنگام پرورش ماهی‌های کف خوار مانند ماهی خاویاری اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. ماهی خاویاری تمایل به تغذیه از بستری کاملا تمیز دارد و از آنجایی که مقداری فضولات و غذا در خط اتوی ژئوممبران جمع می‌شود تغذیه این ماهی با مشکل مواجه می‌شود.

در مقابل در استخرهای فایبرگلاس از آنجایی که سطح داخل کاملا صیقلیست جریان گردابی داخل استخر به راحتی پسماند جمع شده در کف را از خروجی مرکز استخر خارج می‌کند. این تمیزی علاوه بر ماهیان خاویاری در پرورش گونه‌های دیگر نیز مفید است چرا که هرچه آب داخل استخر تمیزتر باشد و بهتر تعویض شود تراکم پذیری استخر افزایش می‌یابد و می‌توان مقدار ماهی بیشتری در آن پرورش داد. ویژگی بسیار مفید و کاربردی دیگر فایبرگلاس مقاومت در برابر شوری بالای آب است. هیچ عایق دیگری به خوبی فایبرگلاس در برابر آب شور مقاومت نمی‌کند. دلیل اینکه بدنه قایق‌ها از جنس فایبرگلاس ساخته می‌شود همین مسئله است. این ویژگی زمانی که بخواهید اقدام به پرورش یک گونه ماهی یا میگوی آب شور یا لب شور بنمایید اهمیت خود را نشان می‌دهد. برای کسانی که قصد احداث استخر در نزدیکی دریا و استفاده از آب شور آن را دارند این نکته بارز اهمیت است. مواردی که ذکر شد بخشی از مواردی بود که در هنگام انتخاب لاینر سازه باید مد نظر داشته باشید. در نهایت گفتنی است که عایق ژئوممبران پس از نصب دیگر امکان استفاده مجدد را ندارد و چنانچه بخواهید سازه را باز کرده و در محلی دیگر نصب کنید باید از ژئوممبران جدید برای عایق کردن آن استفاده کنید.

شاسی و زیرسازی:

لایه عایق بر روی یک شاسی فولادی که با لایه‌ای از زینک پوشیده شده، سوار می‌شود. به لایه زینک پوشاننده این ورق‌ها لایه محافظ گالوانیک و به این ورق‌ها ورق گالوانیزه گفته می‌شود. درمورد اینکه این کار چرا انجام می‌شود در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. این ورق‌های فولادی توسط یک اسکلت خارجی از جنس لوله‌های فولاد گالوانیزه تحکیم می‌شوند. یکی دیگر از اجزای اساسی سازه، زیر سازی آن است که بسته به نوع سازه و اندازه آن متفاوت است. این زیر سازی که نقشه ساخت آن توسط آبزیبان به مشتریانش ارائه می‌شود یک سازه بتنی دایره‌ای شکل است که خروجی مرکزی و لوله آن از درونش عبور کرده است و شیبی ملایم از طرفین سازه رو به خروجی مرکزی دارد. شیب یاد شده بسته به قطر سازه متفاوت است و نقش آن کمک به تخلیه فضولات و پسماند غذا توسط جریان گردابی آب استخر است. این زیرسازی از بتون و بلوک‌های سیمانی ساخته می‌شود.

مقایسه استخر پرورش ماهی دست دوم با استخر نو

به دلیل استهلاک پایین استخرهای پیش ساخته آبزیبان، سازه دست دومی که یک، دو یا حتی ده سال از استفاده آن گذشته، تفاوت چندانی با استخر نو ندارد. گرچه که استخرهای پیش ساخته دست دوم قیمت کمتری نسبت به استخرهای پیش ساخته نو دارند اما بسیار کمیابند زیرا به دلیل کیفیت بالا و درامد مناسب کمتر کسی پیدا می‌شود که پس از استفاده از استخر حاضر به فروش آن باشد. گرچه استخرهای پیش ساخته دست دومی که محصول آبزیبانند، شامل گارانتی آبزیبان هستند و پس از خرید سازه دست دوم آبزیبان، تیم نصب حرفه‌ای برای راه اندازی آن حاضر خواهند شد. همچنین، پس از باز کردن استخر و بستن آن در مکانی دیگر برای راه اندازی و استفاده دوباره، لایه عایق ژئوممبران داخل آن نیاز به ترمیم دارد. ترمیم دوباره این لایه هزینه اضافی به همراه دارد. برای شخصی که سرمایه کمی در اختیار دارد و توان مالی خرید استخرهای پیش ساخته نو را ندارد، استخرهای پیش ساخته دست دوم انتخاب مناسبی است. هرچند که معایبی که پیشتر گفتیم را دارد. علاوه بر همه موارد بالا، احتمال آسیب و ضربه به اجزای سازه در فرایند حمل و نقل بالاست. ضمنا، ممکن است صاحب قبلی سازه آن را در شرایط ایده آل نگهداری نکرده باشد. شوری آب ورودی، آفتاب تند و رسوبات بالای آب مثال‌هایی از این آسیب‌های احتمالی هستند. با خرید از شرکت آبزیبان، برخلاف سازه دست دوم، امکان سفارشی سازی وجود دارد. شرکت با توجه به نیاز شما و سفارشتان می‌تواند برای سازه خروجی جانبی، پنجره جانبی، قطر و ارتفاع مورد نظر شما را تعبیه کند. در کنار این موارد شرکت هنگام خرید و سفارش استخر، زمین شما را استعدادسنجی می‌کند و با در نظر گرفتن نقشه زمین، طرحی اختصاصی برای مزرعه شما تنظیم و عرضه می‌کند. این طرح شامل یک نقشه از محل جانمایی استخر، انشعابات آب، راه‌های مزرعه، محل جانمایی انبار و یک پروپوزال امکان سنجی اقتصادیست.

عمر استخر پیش ساخته

استخرهای پیش ساخته از یک استراکچر خارجی از جنس لوله‌های ضخیم و مستحکم گالوانیزه ساخته شده‌اند. این سازه‌ها در مقابل تنش‌ها ، فشارهای درهیدرو استاتیک خوردگی و زنگ زدگی بشدت مقاوم بوده و از استحکام بسیار بالایی برخوردارند. در مقایسه با استخرهای بتنی، سازه‌های پیش ساخته نه تنها ضعیفتر نیستند بلکه در صورت آسیب دیدن دیواره‌ها، برطرف کردنش در استخرهای پیش ساخته ساده‌تر و راحت‌تر از استخر بتنی است. در وهله اول، همچین آسیبی اصلا اتفاق نخواهد افتاد زیرا دیواره استخرهای پیش ساخته از جنس فولاد است و اینکه یک ورق فولادی به گونه‌ای آسیب ببیند که نشتی دهد به شدت بعید است. حتی اگر این اتفاق بیفتد هم می‌توان با هزینه کم و سهولت بالا ورق اسیب دیده را جایگزین کرد و ورق آسیب دیده هم بعد از تعمیر قابل استفاده است.

عمر استخرهای پیش ساخته بسته به نوع استفاده متفاوت است. اما به طور میانگین استخرهای پیش  ساخته با استراکچر فلزی حداقل 30 سال عمر میکنند. با توجه به نوع عایق این عدد متغیر است. برای مثال استخرهایی که عایق فایبرگلاس دارند 70 الی 80 سال عمر میکنند. البته نحوه نگهداری پرورش دهنده هم در عمر استخر تاثیرگذار است. برای مثال، هنگام تمیز کردن استخر پیش ساخته ژئوممبران نباید از اشیا برنده و تیز، مواد اسیدی، نمک و آهک استفاده کرد.

برخلاف استخرهای پیش ساخته دست دوم، استخرهای پیش ساخته آبزیبان برای مناطقی که از آب دریا با شوری و اسیدیته بالا استفاده میکنند قابلیت سفارشی سازی دارد و استخرها را با یک لایه نانو عایق میکنند. به این فرایند کوتینگ نانو گفته میشود. ضمنا، بسته به سفارش مشتری (پرورش دهنده)، شرکت آبزیبان استخرهایی با تنالیته های رنگ مختلف عرضه میکند. از این استخرها برای کدگزاری رنگی جهت شناسایی راحت تر یا زیبایی استفاده میشود.

گذر زمان و تاثیر آن بر استخر پیش ساخته

فولاد آلیاژی از آهن و کربن است که شامل کمتر از 2% کربن، 1% منگنز و مقدار کمی سیلیکون، فسفر، سولفور و اکسیژن است. فولاد مهمترین ماده اولیه مهندسی و ساخت و ساز است و در همه ابعاد زندگی کاربرد دارد. ماشینها، وسایل و مواد اولیه ساخت و ساز،  یخچال و ماشین لباسشویی، کشتی و تیغ جراحی فقط نمونه های کوچکی از کاربرد فولادند. فولاد فلزیست قابل بازیافت. در برابر آسیب مقاوم است و در مقایسه با دیگر متریالها، تولید آن انرژی کمتری میبرد. از برتریهای فولاد نسبت به متریال های دیگر میتوان به توانایی حمل نیروی زیاد، انعطاف پذیری، سبک وزن بودن، رفتار صنعتی، زمان تولید کوتاه تر، همگن بودن، شکل پذیری، ضایعات ارزشمند و مقاومت در برابر هوا و آب اشاره کرد. اما با وجود همه این نقاط قوت، فولاد نیز مانند همه متریالها دچار واکنشهای شیمیایی میشود. هنگامی که فولاد در مجاورت آب و اکسیژن قرار میگیرد، بر اثر واکنش شیمیایی اتفاق افتاده بینشان، شروع به تبدیل شدن به فرم اصلی خود یعنی اکسید آهن میکند. این مشکل با عایق کردن فولاد به راحتی برطرف میشود. یکی از روشهای عایق کردن فولاد، گالوانیزه کردن آن است. گالوانیزه کردن به معنی پوشاندن فلز با یک لایه روی است که برای جلوگیری از خوردگی گالوانیک استفاده میشود. در این حالت پوشش روی خورده شده و فلز مادر محافظت میشود. پوشش گالوانیک علاوه بر جلوگیری از خوردگی گالوانیک، جلوی خوردگی معمولی و زنگ زدگی را نیز میگیرد. آبزیبان با استفاده از فولاد گالوانیزه در ساختار استخرها تاثیر زمان بر آنها را تا حد امکان کم کرده و باعث افزایش عمر سازه میشود.

چطور عمر سازه را افزایش دهیم؟

استخرهای پیش ساخته در صورت استفاده و نگهداری درست عمر طولانی ای دارند. بخش عمده ای از افزایش عمر سازه، به نحوه استفاده آبزی پرور و مراقبت های لازم سازه بستگی دارد. همانطور که پیشتر گفتیم، هنگام تمیز کردن سازه ها نباید از موادی که اسیدیته بالا دارند و وسایلی که نوک تیزی دارند استفاده کرد زیرا باعث آسیب به لایه عایق میشوند. برای حفظ کیفیت آب و استخر، تصفیه آب ورودی و خروجی امری الزامیست. از دیگر مواردی که باید رعایت شود استفاده نکردن از آب شور است. البته برای این مسئله هم آبزیبان راهکاری ارائه میدهد. امکان سفارشی سازی بسته به اقلیم احداث سازه دست آبزی پرور را در استفاده از آب شور باز میگذارد. برای مثال در اقلیمی با آفتاب تند، استخرهایی که ژئوممبران ضد UV دارند مناسب‌ترند زیرا آفتاب تند و مستقیم به سازه آسیب می‌زند. یا اگر منبع آب مورد استفاده برای سازه، آب شور است بهتر است از استخرهایی که عایق فایبرگلاس دارند استفاده کرد. کف سازی خوب و با کیفیت نیز موجب افزایش کارایی سازه می‌شود. در کف سازی، فاصله سازه از زمین و انشعابات آب درون آن باید استاندارد باشد. از دیگر عواملی که باعث افزایش عمر سازه می‌شود چک کردن وضعیت فنی سازه در بازه‌های زمانی مشخص است.

مزایا و معایب استفاده از استخر دست دوم

در مورد مزایا و معایب استخرهای پیش ساخته دست دوم به طور مفصل اما پراکنده صحبت شد. در این قسمت از نوشتار این موارد را به طور کلی بررسی خواهیم کرد.

مزایا:

استخرهای پیش ساخته دست دوم نسبت به سازه‌های نو قیمت کمتری دارند.

معایب:

 1. استخرهای پیش ساخته دست دوم سازه‌هایی کمیابند، زیرا کمتر کسی حاضر به فروش آنها می‌شود.
 2. استخرهایی که دست دوم خریده می‌شوند گارانتی ندارند.
 3. در صورت خرید از شرکت آبزیبان، هنگام نصب و راه اندازی سازه، تیم نصب حرفه‌ای نیز فرستاده می‌شود تا سازه به بهترین نحو ممکن نصب و احداث شود. در صورت خرید استخر دست دوم، این امکان وجود ندارد.
 4. پس از باز کردن استخر از محل نصب اولیه و نصب آن در مکانی دیگر، لایه عایق ژئوممبران آن نیازمند به تعویض است که هزینه اضافی به همراه دارد.
 5. در حمل و نقل استخر دست دوم احتمال آسیب به سازه وجود دارد.
 6. ممکن است صاحب قبلی استخر، سازه را در شرایط ایده آلی نگه نداشته باشد. این مسئله باعث پایین آمدن کیفیت سازه و درنتیجه هدر رفتن هزینه خرید دست دوم آن می‌شود.
 7. شرکت آبزیبان با توجه به نیاز مشتری و اقلیمی که سازه قرار است در آن احداث شود استخر مناسب آبزی پرور را به او معرفی کرده یا طراحی می‌کند. در صورت خرید استخر دست دوم، این امکان وجود ندارد.
 8. سازه‌های دست دوم تنوع ندارند.
 9. شرکت آبزیبان خدماتی مانند استعدادسنجی زمین و نقشه برداری مزرعه احداث استخر را ارائه می‌دهد. در صورت خرید استخر دست دوم، این امکان وجود ندارد.
 10. آبزی پرور در صورت تمایل به خرید از شرکت آبزیبان، مشاوره و آموزش رایگان دریافت خواهد کرد. این خدمات در خرید استخر دست دوم وجود ندارد.

مواردی که هنگام خرید استخر پرورش ماهی دست دوم باید مد نظر داشته باشید!

خرید استخر پرورش ماهی دست دوم کار چندان آسانی نیست. آبزی پرور علاوه بر قیمت سازه باید به این توجه کند که سازه سالم باشد و از لحاظ فنی مشکلی نداشته باشد. کیفیت سازه در خرید حرف اول را میزند. خریدار باید توجه داشته باشد که سازه‌ای که میخواهد بخرد در اثر سال‌ها استفاده شدن کیفیت خود را از دست نداده باشد. حتما دقت کنید که بدنه سازه خوردگی و و زنگ زدگی نداشته باشد. آسیب پذیرترین نقاط سازه محل اتصالات و پیچ‌های آن است که باید به آن توجه کنید. اگر سازه‌ای که می‌خواهید تهیه کنید لاینر فایبرگلاس دارد حتما بررسی کنید که جدار داخلی آن سالم باشد. همچنین ورق‌ها نباید زدگی یا قر شدگی بر روی خود داشته باشند.

در نهایت، هر از گاهی ما تماسی دریافت می‌کنیم که در آن از ما تقاضای استخر پیش ساخته دست دوم و قیمت آن را دارند. واقعیت این است که تا امروز هیچ یک از مشتریان ما تمایل به عودت یا فروش سازه‌های خود را نداشته‌اند. این نوشتار با نگاهی به آینده و در نظر گرفتن این مسئله نگاشته شده است که به زودی با فراگیرتر شدن این سازه‌ها احتمالا بازار خرید و فروش شخص به شخص آنها داغ‌تر خواهد شد. در نهایت امیدواریم که با درمقابل سرمایه گذاری خود بهترین نتیجه را دریافت کنید. مهم‌ترین شرط یک سرمایه گذاری موفق احتیاط است.

 

Ref:

Advantages & Disadvantages of Steel Construction

 

موضوعات مرتبط :

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید

3.8/5 - (152 امتیاز)

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09114646386 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام ، شما خودتون استخر های از پیش ساخته دست دوم دارید؟ و هزینه استخر های دست دوم چقدر با نو متفاوته؟

  پاسخ
  • درود بر شما.
   مقاله ای که خوندید با نیم نگاهی به آینده بازار استخر های پیش ساخته نوشته شده و در حال حاضر بیشتر جنبه نظری داره. تا به امروز هیچکدوم از مشتری های ما اقدام به فروش سازه های خود نکردن. با این حال با در نظر گرفتن احتمال ایجاد بازار خرید و فروش سازه دست دوم در آینده ما مقاله ای که خوندید رو نوشتیم. طبیعتا با توجه به عدم وجود نمونه ثبت شده، قیمت و نرخ مصوبی هم برای سازه های پیش ساخته دست دوم تا به امروز وجود نداره. ما معتقدیم اگر هم زمانی بازار خرید و فروش سازه های دست دوم ایجاد بشه این بازار نو با دریافت کمک هایی نظیر خدمات نصب، عایق بندی، نقشه کشی و … از شرکت های خصوصی بزرگتر نظیر ما و سازمان شیلات ایران خودش رو تنظیم خواهد کرد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دسته بندی ها

Language

No available translations found

موضوعات پیشنهادی

پربازدیدترین مطالب

فهرست