استخر فایبرگلاس، نگاهی کلی

استخر فایبرگلاس

استخر های پیش ساخته در انواع ابعاد و اعماق مختلف وجود دارند اما بزرگترین وجه تمایز میان سازه ها را میتوان جنس بدنه و عایق داخلی آنها دانست. آبزیبان علاوه بر استخرهای ژئوممبران که در میان استخر های پیش ساخته داخل کشور متداول تر هستند اقدام به تولید استخر های پیش ساخته با عایق فایبرگلاس نیز نموده است. استخر پیش ساخته فایبرگلاس میتواند با توجه به مزایای خاص خود گزینه ی مناسبی برای شما آبزی پرور عزیز باشد. در این متن به تفصیل درمورد خصوصیات این نوع سازه صحبت خواهیم کرد.

استخر فایبرگلاس ، یک مقدمه کوتاه.

استخر پیش ساخته فایبرگلاس نوعی از سازه های پیش ساخته است که عایق بندی آن بجای ژئوممبران با استفاده از فایبرگلاس انجام میشود. مانند تمام سازه های پیش ساخته آبزیبان این استخرها از ورق های فولاد گالوانیزه که بر روی اسکلتی از لوله های فولادی سوار شده اند ساخته شده اند. این سازه بر روی یک نوع کف سازی بتونی مستقر میشوند که حاوی انشعابات خروجی آب استخر در درون خود است. عایق استخر پیش ساخته فایبرگلاس نوعی کامپوزیت است که با استفاده از الیاف شیشه به عنوان ماده تقویت کننده و از مواد پلیمری خاص به عنوان ماده زمینه ای استفاده میکند. فایبرگلاس بسته به رزینی که در ساخت آن مورد استفاده قرار میگیرد میتواند مقاومت بسیار بالایی در مقابل دما و خوردگی داشته باشد. الیاف پشم شیشه ای که در ساخت پوشش داخلی استخر فایبرگلاس استفاده میشود حالت کشسانی دارند. این باعث میشود که وقتی این الیاف عمود بر جهت فشار آب قرار گیرد مقاومت بسیار بالایی در برابر آن ایجاد کند. همچنین برای افزایش مقاومت این لایه میتوان این الیاف را در جهات مختلف بر روی یکدیگر قرار داد و بر مقاومت این لایه پوششی افزود. پس از افزودن الیاف به این مخلوط هاردنر اضافه میشود. هاردنر باعث میشود که فایبرگلاس شروع به گرفتن و سخت شدن کند. در نهایت حباب گیری و چربی زدایی انجام شده و لایه گلاسنر به آن اضافه میشود که سطح لایه را شیشه ای میکند.  

ماهی در استخر فایبر گلاس

خواص فایبرگلاس در خدمت آبزی پروری

گفتیم فایبرگلاس به خودی خود خواص منحصر به فردی دارد که آنرا برای کارهای مختلفی از جمله عایق بندی در موارد مختلف، صنایعی مانند کشتی سازی و… مناسب میسازد. اما در آبزی پروری چطور؟ بیایید ساخت استخر پیش ساخته را از زاویه دید یک تولید کننده بررسی کنیم. در آغاز آنچه اهمیت دارد مهندسی سازه است. مهندسی سیالاتی که بر سازه اعمال میشود باید به گونه ای باشد که سازه فشار هیدرو استاتیک آب را تحمل کند. به همین دلیل در سازه های بزرگ از فلز برای ساخت بدنه استفاده میشود. حالا؛ این محدودیت باعث میشود ما مجبور به استفاده از فلز برای مهار آب باشیم. متریالی که در مجاورت آب آسیب میبیند. راه حل این موضوع استفاده از مواد عایق است. لایه عایق اول که مستقیما بر روی فولاد قرار میگیرد روی است. این لایه اصطلاحا پوشش گالوانیک نامیده میشود. این لایه علاوه بر اینکه از خوردگی استخر به وسیله املاح آب و زنگ زدن آن جلوگیری میکند جلوی بروز خوردگی گالوانیک را نیز در سازه میگیرد. خوردگی گالوانیک به وضعیتی میگویند که در آن دو فلز با تفاضل الکترونگاتیویته بالا در مجاورت یکدیگر قرار میگیرند. در این صورت فلزی که بار مثبت دارد به آرامی دچار خوردگی میشود. این وضعیت در صورت گالوانیزه نبودن فلزات استخر، در محلی که پیچ های سازه قرار دارند اتفاق میفتد. اما لایه داخلی که مداوما با آب در تماس است به محافظت بیشتری نیاز دارد. لایه دوم عایق اینجا اهمیت خود را نشان میدهد. لایه عایق ثانویه باید علاوه بر عدم تراوایی در مقابل نور خورشید مقاوم باشد، بتواند با تحمل قسمتی از فشار آب از بار اسکلت سازه بکاهد، صاف و صیقلی باشد، بهداشتی باشد و نسبت به خوردگی، کشش و فشار مقاوم باشد.

عایق های مورد استفاده عمومی ژئوممبران و ژئودکاموند هستند که تا حدودی تمامی این خواص را پوشش میدهند اما بیایید این مواد را با فایبرگلاس مقایسه کنیم. فایبرگلاس یک لایه ساختاریست و قسمت زیادی از وزن آب را تحمل میکند. فایبرگلاس مقاومت بسیار بالاتری در مقابل خوردگی و آفتاب در مقایسه با ژئوممبران دارد. از طرف دیگر فایبرگلاس به علت استفاده از الیاف پشم شیشه مقاومت بسیار بالایی در مقابل فشار مقایسه ژئوممبران دارد. اگر الیاف را به صورت عمود بر هم در چند لایه بر روی سازه قرار دهید این مقاومت چندین برابر افزایش میابد.

هزینه ها و مسائل مالی

ساخت استخر فایبرگلاس اگرچه از استخر های بتونی و خاکی ارزانتر تمام میشود اما قیمت استخر فایبرگلاس از قیمت استخر ژئوممبران گران تر است. پاسخ این سوال  بهداشتی تر بودن و عمر بالاتر فایبرگلاس است. استخر فایبرگلاس معمولا در مواردی کاربرد دارد که بهداشت مایع درون استخر اهمیت ویژه ای داشته باشد چرا که صیقلی بودن درون استخر به مواد معلق اجازه رخنه کردن در دیواره افزودن به باکتری های استخر را نمیدهد. در استخر فایبرگلاس پرورش ماهی آبزیبان به علت استفاده از اسکلت خارجی و تحمل وزن آب توسط آن نیازی به استفاده بیش از حد از فایبرگلاس نیست. شرکت آبزیبان اولین و تنها شرکتی در ایران است که استخر فایبرگلاس با قطر های 10 و 12 و 14 تا عمق دو متر را به بازار عرضه نموده است.

قیمت مواد اولیه و در نتیجه قیمت استخر پیش ساخته فایبرگلاس از قیمت استخر ژئوممبران بیشتر است اما همچنان با هزینه احداث استخر بتونی و خاکی فاصله زیادی دارد. ساخت استخر فایبرگلاس علاوه بر هزینه پایین تر زمان کمتری نیز مصرف میکند. اختلاف قیمت استخر فایبرگلاس و استخر ژئوممبران ممکن است شما را به این فکر بیاندازد که اصلا چه دلیلی برای استفاده از این نوع سازه وجود دارد؟ ژئوممبران بر روی دیواره و کف استخر شما اتو میشود. این مسئله باعث میشود با وجود اینکه سطح ژئوممبران کاملا صیقلی و صاف است اما در نقاطی که خط اتو قرار میگیرد اختلاف سطح ایجاد شود. اگرچه این مقدار اختلاف سطح نسبت به سطح داخلی استخر های خاکی و بتونی قابل چشم پوشیست اما به هر حال این خطوط اتو ناگزیر ایجاد میشوند. سطح داخلی استخر فایبرگلاس اما کاملا صیقلیا ست. این مسئله در استفاده از استخر فایبرگلاس پرورش ماهی اهمیت پیدا میکند. در این استخر ها باید تلاش کنید تا بستر کف استخر را کاملا تمیز نگه دارید و انباشت آلودگی را در آب به حداقل برسانید.

روی هم رفته قیمت استخر فایبرگلاس برای کسی که بخواهد از مزایای استفاده از آن بهره مند شود نباید دلسرد کننده باشد چرا که قطعا با استفاده از استخر پیش ساخته فایبرگلاس به تفاوت آن با سازه های دیگر پی خواهد برد. از مزایای دیگر این سازه های این است در مراحل ساخت استخر فایبرگلاس در خود کارخانه عایق بندی انجام خواهد شد و سازه آماده به نصب و استفاده خواهد بود.

استخر پیش ساخته فایبر 3

ویژگی های استخر فایبرگلاس

ساخت استخر فایبرگلاس و ساخت استخر ژئوممبران یک تفاوت اساسی در مراحل آغازین دارند و آن این است که لایه عایق استخر پیش ساخته فایبرگلاس در خود کارخانه بر روی آن ساخته میشود. لایه پوششی این سازه ها فایبرگلاس است. همانطور که توضیح دادیم فایبرگلاس از رزین های پلیمری خاص و الیاف پشم شیشه ساخته میشود. رزین سطح داخلی سازه را میپوشاند و الیاف پشم شیشه نیز در درون رزین در جهتی قرار میگیرند فشار آب عمود بر آنها باشد. در نهایت سازه فایبرگلاس به محل مزرعه منتقل میشود. از آنجایی که خود سازه در کارخانه روکش شده است تنها کف استخر در محل نصب با فایبرگلاس روکش شده و سازه آماده استفاده میگردد.

از ویژگی های بسیار مهم فایبرگلاس مقاومت بسیار زیاد در مقابل شوری آب است. شوری آب بالا حتی استیل ضد زنگ را نیز از بین میبرد اما فایبرگلاس کاملا نسبت به آن مقاوم است. این مسئله زمانی اهمیت پیدا میکند که نیاز به استفاده از آب شور برای پرورش ماهی باشد. در نواحی جنوبی ایران که در مجاورت دریا قرار دارد آبزی پروران میتوانند با استفاده از آب دریا اقدام به پرورش انواع ماهی های دریایی و میگو های مختلف بنمایند بدون این که دچار مشکل شوند. این مسئله در مورد آب لب شور شمال کشور نیز صدق میکند.

مقاومت در برابر نور خورشید هم از ویژگی های مهم فایبرگلاس است. این موضوع در کنار مقاومت بالا در مقابل شوری این سازه ها را کاملا برای پرورش ماهی و سایر آبزیان در جنوب مناسب میکند.

استخر پیش ساخته فایبر 2

استخر فایبرگلاس آبزیبان ، سفر آفرینش

استخر فایبرگلاس پرورش ماهی نماد شرکت آبزیبان است چرا که با افتخار اولین شرکتی هستیم که در این ابعاد سازه پیش ساخته  فایبرگلاس تولید میکنیم. ساخت استخر فایبرگلاس برای بسیاری از تولید کنندگان چالش برانگیز است چرا که فایبرگلاس در صورتی که بر روی یک شاسی بسیار محکم سوار نشود به علت فشار آب وارده ترک میخورد. سازه های آبزیبان برای مهار این فشار از استکل خارجی بر روی سازه استفاده میکنند. این اسکلت از لوله های فولادی تشکیل شده است..

 اما چرا فایبرگلاس؟ ساخت استخر فایبرگلاس یکی از پروژه های ضروری در زمان خود به شمار میرفت. گونه هایی از ماهی هستند که اصطلاحا از دهان تحتانی برخوردارند و باید از بستر کف آب برای تغذیه کردن استفاده کنند. از میان این ماهی ها میتوان به ماهی خاویاری اشاره کرد. این ماهی ها برای اینکه به خوبی تغذیه کنند نیاز به سفره غذایی پاکیزه دارند و اگر ناهمواری و خلل و فرجی در سطح بستر وجود داشته باشد با آلوده شدن فضای درون این شیار ها بستر غذایی ماهی نیز آلوده میشود و در تغذیه او اختلال ایجاد میشود. از آنجایی که خط اتوی ژئوممبران که در ساخت استخر ژئوممبران به ناچار در بستر آن ایجاد میشود واجد این شرایط است نیاز بود که سازه ها با استفاده از یک عایق صیقلی پوشیده شوند. بدین صورت بود که پروژه استخر فایبرگلاس پرورش ماهی آغاز شد!

گونه دیگری که در استخر فایبرگلاس پرورش داده میشود میگو است. پرورش میگو یکی از سود آور ترین آبزیان قابل پرورش حال حاضر است. پرورش دهنده میگو هم گزینه فروش داخلی میگو را دارد و هم میتواند به راحتی اقدام به صادرات آن کند. همسایگان شمالی و جنوبی ما همواره خریدار میگوی پرورشی ایران هستند. میگو نیز از بستر استخر تغذیه میکند و به همین دلیل به استخر فایبرگلاس برای پرورش آن نیاز است. در هر متر مکعب استخر پیش ساخته فایبرگلاس میتوان بین 10 الی 12 کیلو گرم میگو پرورش داد.

علاوه بر ماهی هایی که دهان تحتانی دارند آبزیان دیگر نیز میتوانند از استخر فایبرگلاس بهره ببرند. دلیل این مسئله بهداشت بالای این استخر هاست. زمانی که آمونیاک، پسماند غذا و فضولات در استخر زیاد باشد نمیتوان تراکم پرورش را از حد مشخصی بیشتر کرد. در استخر های پیش ساخته بطور کلی و فارغ از نوع عایق دایره ای بودن شکل سازه و قرار داشتن خروجی در مرکز دایره باعث ایجاد یک جریان گردابی همرفت در استخر میشود. این جریان آب به صورت خودکار استخر را تمیز میکند و ذرات معلق را به بیرون از استخر هدایت میکند. در استخر های فایبر گلس از آنجایی که سطح داخلی کاملا صیقلی است این خود-پالایی با سرعت و شدت بیشتری انجام میگیرد. این موضوع باعث میشود که ماهی شما وضعیت سلامت بهتری داشته باشد، بیشتر غذا بخورد و استخر شما نیز تراکم پذیری بیشتری داشته باشد. روی هم رفته میتوان گفت استخر پیش ساخته فایبرگلاس میتواند برای تولید هر نوع آبزی کاملا مناسب باشد و کیفیت آن بر روی نتیجه کار شما قطعا تاثیر گذار خواهد بود.

مسئله دیگر نظافت استخر است. بطور کلی نظافت استخر های پیش ساخته از استخر های بتنی بسیار ساده تر است اما نظافت استخر های فایبر گلس حتی از استخر های ژئوممبران نیز ساده تر است چرا که سطح کاملا صیقلی دارد.

استخر پیش ساخته فایبر 1

و در نهایت استخر فایبرگلاس پرورش ماهی برای پرورش تمامی آبزییان کاربرد دارد و اگر به دنبال افزایش راندمان و تمیزتر نگه داشتن آب هستنید انتخاب مناسبی برای شما هستند.

برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد استخر پیش ساخته فایبرگلاس و یا استخر پیش ساخته ژئوممبران کلیک کنید.

موضوعات مرتبط :

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09114646386 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دسته بندی ها

موضوعات پیشنهادی

پربازدیدترین مطالب

فهرست